Maganik je najkamenitija Moračka planina i po svojim izuzetnim kraškim oblicima predstavlja posebnu planinsku oblast.
Smještena je između grada Nikšića i kanjona rijeke Morače i njene pritoke Mrtvice, koja se usjeca u stijene ove planine, gradeći poznati kanjon Mrtvice. Impozantni vrhovi sazdani od pločastih, strmih stijenovitih površi (Trešteni vrh), preko kotlova i vrtača, do nemilog Babinog vrha, daju ovoj planini neki nestvarni pejzaž..
Prije 45 godina, 11. septembra 1973. na planini Maganik, dogodila se jedna od najvećih avionskih nesreća na ovim prostorima - JAT-ova Karavela SE-210 na letu Skoplje - Titograd udarila je u planinski vrh Babin zub. Poginuli su svih 35 putnika i šest članova posade. Među putnicima bilo je djece, starijih, đaka, vojnika, profesora, radnika. Bilo je svih - Crnogoraca, Srba, Makedonaca, Albanaca. Skupa su sletjeli u smrt, u vrletima masiva Maganik. Identifikacija tijela poginulih trajala je 10 dana. Identifikovano je 26 tijela, posmrtni ostaci ostalih putnika i članova posade pokopani su u zajedničku grobnicu na podgoričkom groblju Čepurci.
Masiv Maganika koji se nalazi izdvojen na jugu Moračkih planina, najveći broj autora svrstava u Moračke planine. Iako su prilazni putevi do Maganika bili teški, čitav masiv markiran je još davne 1960. godine (“Javorak” Nk), no ipak nije bio previše posjećivan od planinara, možda zbog surovog, opakog izgleda njegovih kraških oblika gledanih sa okolnih prostora.
Planinu karakteriše neobična divljina i ujedno ljepota, taj čudesan spoj, i to kao mnoštvo vezanih i razbacanih stjenovitih vrhova i vrtača, cirkova, ali i travnatih dolina, gustih šuma, pa katuna, uglavnom napuštenih, ali i onih na kojima i danas mještani napasaju stada.
Osjećaj divljine ovdje je neponovljiv. Daleko ste od civilizacije. Ako se ide van prohodnih pravaca, obično se nailazi na teško prohodan teren i potrebno ga je poznavati, kada se pokazuje u svoj svojoj raskošnosti.
Uz Orjen se uzima da je Maganik najkraškija crnogorska planina, a svakao je i najdivljija. Ako je poznajete, pokazaće vam i drugo lice, u vegetacionom periodu elemente pitomosti, jer trave i cvijeće će ovdje rasti iz svake kamene pukotine a ne samo na oazama zemlje. Maganik je planinarski dragulj, ali je čini se, planina nedovoljno posjećena i pohode je entuzijasti i lokalni planinari.
Pogledajte foto galeriju
Predstavnici Kotora, Mostara, Dubrovnika i Ohrida potpisali su Memorandum o prijateljstvu kojim je predviđeno...
Evroatlantske integracije Crne Gore mogu biti primjer zemljama regiona kako se jasno definisani ciljevi ostvaruju...
Poznato je da se Crnogorci ponose svojim nasljeđem, a da li se prema njemu odnose sa poštovanjem? Po onome što...
U tuči sa starijim đakom Osnovne škole “Branko Božović” u naselju Zagorič juče je povrijeđen učenik sedmog razreda...
Uprava za inspekcijske poslove poništila je disciplinski postupak Kliničkog centra Crne Gore KCCG protiv vaskularnog...
Djelovi više opština biće danas nekoliko sati bez struje zbog ugradnje novih brojila i radova na mreži, saopšteno je...
U Crnoj Gori jutros se saobraća po suvim putevima i uglavnom uz dobru vidljivost, saopštili su iz Auto-moto saveza.
U Crnoj Gori danas će biti pretežno sunčano, uz slab do umjeren razvoj dnevne oblačnosti.
Transparent koji je postavio Odbor za proslavu jubileja stogodišnjice oslobođenja Budve u I svjetskom ratu biće...
Nevladina organizacija (NVO) Centar za ženska prava (CŽP) predala je Vladi peticiju sa više od šest hiljada potpisa...