Kada je riječ o nasilju nad ženama u Crnoj Gori, situacija u ovoj godini nešto je lošija nego prošle godine. Svaka druga žena u toj državi, naime, žrtva je nekog vida nasilja.
Ove zabrinjavajuće podatke iznijela je direktorka Sigurne ženske kuće u Crnoj Gori Ljiljana Raičević, povodom obilježavanja Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama.
"U Crnoj Gori su ubijene 22 žene u poslednjih šest, sedam godina i sve su ih ubili partneri. To nema nigdje u svijetu. To je, nažalost, tradicionalan način shvatanja - ti si moja, mogu da radim s tobom šta hoću", rekla je Raičević.
Ona je ocijenila da glavnu odgovornost u takvim slučajevima ima policija.
"Policija nema sistem procjene opasnosti koja žene u tim slučajevima dovodi do smrtnog ishoda", rekla je ona.
"Relevantne institucije moraju da se bave rodno zasnovanim nasiljem efikasnije na dnevnoj osnovi, a ne samo tokom trajanja kampanja", ocjenjuje se u zajedničkom saopštenju Misije OEBS-a u Crnoj Gori i Ministarstva za ljudska prava.
Misija i Ministarstvo, povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, osuđuju svaki vid rodno zasnovanog nasilja, a nasilje nad ženama ocjenjuju kao jedno od najtežih kršenja ljudskih prava u svijetu.
Crna Gora je pristupila ovoj globalnoj inicijativi 2007. godine, i od tada Misija OEBS-a podržava isticanje napora koji se preduzimaju u saradnji sa Ministarstvom za ljudska i manjinska prava.
Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama obilježava se 25. novembra. Taj datum je odabran kao dan sjećanja na sestre Mirabel (Patriu, Minervu i Mariju Teresu) koje je brutalno ubio diktator Rafael Trujilo u Dominikanskoj Republici 1960.
Dan su zvanično potvrdile Ujedinjene nacije 1999. rezolucijom 54/134.