Jedan od najnačitanijih Crnogoraca, Kolašinac Milo Šćekić i ovog četvrtka predlaže našim čitaocima koje knjige treba pročitati.
Milo Šćekić, u redovnoj MONDO rubrici, ljubiteljima čitanja predlaže knjige i za ovu sedmicu.
Ovaj tridesettrogodišnji Kolašinac, student psihologije, filantrop, ljubitelj konja, feminista, nam i ovaj put uz preporuke, nesebično dijeli i njegove impresije, razumijevanja, saznanja i iskustva dok je čitao predložena djela, uz poruku da:
"U vremenu virtuelne stvarnosti ništa kao knjiga neće pružiti utočište od životnih tjeskoba, dosade, ravnodušnosti, depresije, apatije, klonulosti, učmalosti, melanholije, emotivne nestabilnosti..." , savjetuje Milo, a za ovu nedjelju predlozi za čitanje su sledeći:
Ubiti pticu rugalicu - Harper Li
Beskrajno topla knjiga. Spisateljica nas sugestivno uvodi u svijet američkog juga u kom su rasne, vjerske i klasne razlike duboko ukorijenjene. To je priča o mladoj djevojci Skaut i njenom ocu advokatu Atikusu, koji je usmjeren na odbranu crnca koji je u takvoj sredini pogrešno optužen da je silovao jednu bjelkinju.
Mnogo puta sam se vraćao ovoj knjizi i uvijek, iznova, ostajao zapanjen u kojoj mjeri nas neke stvari ne iznenađuju dok nam iskreno djetinje nerazumijevanje nepravde ne otvori oči, shodno tome uvjeren sam da je svim ljudima potrebno da se prisjete kroz ovu knjigu svoje lične naivnosti i djetinjstva, ali i perioda zanesenosti kada je svako od nas sanjao da promijeni svijet na bolje.
Suptilna prisnost ove knjige nas uči o toleranciji, poštovanju drugog i drugačijeg, prevladavanju predrasuda i suživotu - na način što nas upućuje da sagledamo stvari iz tuđe perspektive savjetujući nas:
"Atikus je bio u pravu. Jedanput je rekao da nikad stvarno ne možeš upoznati čovjeka dok ne obuješ njegove cipele i ne prošetaš u njima."
Drugi pol - Simon de Bovoar
Zasigurno najkompleksnija studija o ženi, o položaju žene kroz najširu moguću prizmu sagledavanja. Čarobno zavodljivo kombinujući istoriju, antropologiju, biologiju, etnografiju, mitologiju i književnost, Simon pred našim očima trasira put ženske slobode.
Udubljujući se u najdelikatnije tkivo ovog teksta polako sam otkrivao da je knjiga upućena isto toliko muškoj populaciji, i da je sada , možda, aktuelnija nego kada je publikovana; predočavajući ženi stvarnu vrijednost, a muškom dijelu auditorijuma predočavajući zašto su žene za njih uvijek bile inferioran, nekreativan, drugi pol.
Simon nam superiornom osviješćenom ženstvenošću poručuje:
"Imam potrebu da se trošim, da se ostvarim, treba mi cilj da ga dosegnem, teškoće da prebrodim, jedno djelo da ispunim. Nijesam rođena za luksuz."
Proljeća Ivana Galeba - Vlada Desnica
Često sam razmjenjujući iskustva sa baštinicima pisane riječi imao priliku čuti da je život duhovno osiromašen ako propustimo pročitati ovo djelo, jer je u njemu, možda, najdublje protkana definicija totaliteta sveobuhvatnosti života.
Priča o muzičaru Ivanu Galebu, koji sa bolesničke postelje, sa ruba smrti, preispituje svoj život - tražeći mu smisao, evocirajući trenutke u kojima je najintenzivnije živio unutrašnjim životom. Sve odjedanput dobija neki viši smisao, minula proljeća, prebrođene patnje, intenzivne boli, iznevjerene nade. Ništa nije besmisleno i protraćeno u životu, a u našoj nutrini trajno zazveči vapaj pisca koji nam, izlazeći iz bolesničke sobe, u ono sunčano, vedro jutro, poručuje:
"Ma koliko neosmišljen i ma koliko uzaludan, opet mi se čini da nije bio siromašniji od života drugih. U stvarima je jedna luda zbrka i jedna mudra harmonija, jedan pijani besporedak i jedan dublji smisao. Kome je dato da to spozna, dobro je proživeo svoj vek. Taj je obišao čitav svoj krug."