Protest majki sa troje i više djece zbog smanjenja nadoknada danas ulazi u 16. dan, treći otkako je protest radikalizovan štrajkom glađu. Šta vi mislite o ovom protestu?
Javnost u Crnoj Gori je podijeljena povodom ovog protesta, utisak je ne samo političkom već i socijalnom linijom.
Ovakav razvoj situacije mogao se i naslutiti odmah nakon što je skupština 17. jula 2015. godine usvojila zakon po kojem majke sa troje ili više djece, sa 15 odnosno 25 godina staža, odnosno nezaposlene žene sa troje i više djece koje imaju 15 godina kumulativnog radnog staža, ali i roditelji i njegovatelji lica sa posebnim potrebama, dobijaju doživotnu naknadu.
Majke poslanicima: Izjasnite se, da narod vidi za koga glasa...
Za ovaj Zakon je glasalo 35 poslanika opozicije, a većinu u parlamentu donijeli su glasovi tri poslanika Bošnjačke partije, dvojice poslanika tada vladajuće SDP (Izet Bralić i Džavid Šabović), te poslanik Liberalne partije Andrija Popović koji je koji je poslanički mandate dobio zahvaljujući koalicionom angažmanu sa DPS-om.
Nepun mjesec nakon usvajanja izmjena Zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti po kom je januara prošle godine počela da se isplaćuje doživotna nadoknada za majke sa troje i više djece, iz DPS-a su pokušali da ospore taj zakon zbog toga što je diskriminatorski prema nezaposlenim ženama i muškarcima.
Inicijativu za ocjenu ustavnosti pokrenula je poslanica DPS-a u starom sazivu Skupštine Nada Drobnjak.
"Zakon daje privilegiju ženama koje su rodile u odnosu na one koje nisu. Majčinstvo je razlog da neko dobije naknadu. Drugo, pravi razliku, jer je neko vještački napravio granicu da su privilegovanije one koje su rodile troje i više djece od onih koje imaju jedno ili dvoje. To je sasvim dovoljan razlog", objasnila je avgusta 2015. godine Drobnjak ocijenivši da zakon pravi razliku između roditelja.
Ona je tada navela da su očevi su kao roditelji diskriminisani jer pravo po osnovu roditeljstva pripada samo majkama, ali ne i očevima.
Pitanje diskriminatorske note u ovom Zakonu, međutim, nije bio jedini problem koji se javio nakon njegovog usvajanja u Skupštini. U maju prošle godine ženama starijim od 65 godina ukinute su nadoknade jer se naknadno utvrdilo da im je greškom odobren zahtjev pošto nisu bile na evidenciji biroa rada jer su starije od 65 godina!
Istog mjeseca počeo je protest majki troje i više djece iz Rožaja kojima je odbijen zahtjev za dobijanje nadoknade jer je u Zavodu za zapošljavanje u ovom gradu zapaljena dokumentacija od 1990. do 2003. godine pa nisu mogle da dokažu da ispunjavaju uslove za dobijanje doživotne naknade.
Sličnih problema bilo je mnogo pa je od oko 25.000 podnijetih zahtjeva za dobijanjem doživotnih nadoknada prihvaćeno manje od polovinu! Najveći, ispostavilo se i ključni problem, bila je,međutim, loša računica odnosno nemanje računice prilikom izglasavanja Zakona jer se ispostavilo da niko nije znao koliko žena ima pravo na dobijanje nadokande a samim tim i koliko će za to morati da se izdvoji novca iz budžeta.
Umjesto 15-ak miliona godišnje, kako se “paušalno” predviđalo nakon usvajanja Zakona, ispostavilo se da za ovu namjenu treba izdvojiti preko 40 miliona eura godišnje!
Ubrzo nakon formiranja nove Vlade pred poslanicima Skupštine našao se, u okviru seta mjera štednje, i predlog da se naknade majkama smanje sa 336 na 264, odnosno sa 192 na 144 eura. Predlog je usvojen glasovima 42 poslanika vladajuće većine u kojoj su, kao i 2015. godine kada je izglasan Zakon o nadoknadama bili poslanici Bošnjačke stranke!
Sredinom prošlog mjeseca žene koje primaju nadoknadu organizovale su prvu seriju protesta pred zgradom Vlade zbog odluke o smanjenju nadoknada. Protest je prekinut 17. februara nakon dogovora da predstavnice žena razgovaraju sa nadležnim ministrima. Nakon neuspjelih pregovora sa predstavnicima Vlade žene su nastavile protest 2. marta, ali ovog puta pred Skupštinom.
Ovo je kratka rekapitulacija događaja i razvoja situacije od izglasavanja Zakona kojim je predviđena isplata doživotnih nadoknada za određeni broj majki sa troje i više djece, do odluke Skupštine kojom je iznos nadoknade smanjen. Šta vi mislite o ovom problemu koji je uzdrmao crnogorsko društvo? Izjasnite se u našoj anketi:
Anketa
Da li podržavate protest majki troje i više djece zbog smanjenja doživotnih nadoknada?
-
DA
58.22% (903)
-
NE
33.14% (514)
-
DJELIMIČNO
6% (93)
-
NE ZANIMA ME
2.64% (41)