Kompanija M:tel završila je prošlu godinu sa 3,5 miliona eura profita, dok su poslovni prihodi kompanije iznosili 56 miliona, saopštio je njen izvršni direktor, Vladimir Lučić.
“Prošla godina nam je bila najuspješnija od osnivanja. Ostvarili smo rekordne rezultate, povećali prihode 30 odsto, dok je operativni profit bio tri puta veći nego 2015. godine”, rekao je Lučić Pobjedi.
On je dodoa da su pozitivni rezultati ostvareni na osnovu investicija u posljednje tri godine, a ne racionalizacijom troškova.
“Prošle godine smo imali rekordnih 44 miliona eura investicija, najviše od 2007, kad je osnovana kompanija. Najviše smo investirali u izgradnju optičke mreže, kojom smo pokrili 80 odsto domaćinstava”, kazao je Lučić.
On je saopštio da će kompanija i u ovoj godini nastaviti gradnju optičke mreže, a prioritet će biti sjever države.
“M:tel je do 2014. bio pretežno mobilni operator, a u fiksnoj telefoniji, koju smo bazirali na bežičnom vajmaksu, imali smo mali udio na tržištu. Posljednjih godina smo imali značajne investicije u fiksnu telefoniju i internet, jer smo svjesni da je tu prostor za širenje poslovanja i zahvaljujući tome smo povećali prihod i profit”, rekao je Lučić.
On je naveo da je razvijanje optičke infrastrukture zahtjevan i skup proces, ali da je bilo očigledno da, ukoliko je kompanija u mobilnoj telefoniji kao treći operater došla do tržišnog udjela od skoro 30 odsto, može računati na značajan udio u fiksnoj.
“Sada faktički i u fiksnoj telefoniji i internetu imate tri jaka konkurenta, kao i u mobilnoj, što će doprinijeti povećanju brzine interneta, kao što se već desilo prošle godine i nastavlja se ove”, kazao je Lučić.
On je dodao da M:tel ima više od 40 hiljada korisnika fiksne telefonije, inter neta i TV servisa.
“Najveći prihod je od interneta, televizije i rasta broja postpejd korisnika. Pad prihoda je, kao kod svih operatora, zabilježen kod pripejda, koji postaje sve manje atraktivan, čak i za mlađu populaciju”, poručio je Lučić.
On je naveo da je, osim ulaganja u fiksnu infrastrukturu, jedna od glavnih investicija prošle godine bila kupovina radio-frekvencija na tenderu Agencije za elektronske komunikacije.
“Sa 11 miliona eura kupili smo izuzetno kvalitetan ospeg frekvencija, koji će nam omogućiti da do juna razvijemo 4G mrežu izuzetnog kvaliteta i pokrijemo puteve i prigradska naselja 4G signalom”, saopštio je Lučić.
Specijalne ponude, novi portal i vrijedne donacije
On je podsjetio da su sva tri operatera platila 50,65 miliona eura petogodišnju licencu za korišćene radio-frekvencija za mobilnu mrežu.
“Moram da pohvalim državu, jer je to rekord u regionu kad se uporede prihodi i broj stanovnika. To pokazuje da je država napravila konkurentno tržište, jer čim su sva tri operatora dali toliki novac, znači da vjeruju u ovo tržište”, rekao je Lučić.