Glasačko mjesto za američke predsjedničke izbore u Azusi u Kaliforniji je blokirano nakon pucnjave koja se desila u blizini. Jedna osoba ubijena, tri ranjene, javlja Si-En-En. Tramp poveo u izbornoj trci.
U pucnjavi koja se desila u blizini dva glasačka mjesta za američke predsjedničke izbore u Azusi u Kaliforniji ubijena je jedna osoba i ranjeno troje ljudi, a jedno od tih glasačkih mjesta trenutno je blokirano, javlja Si-En-En.
Vlasti su objavile da je jedna žrtva pucnjave preminula nakon što je odvedena u bolnicu, u koju je helikopter Šerifske službe okruga Los Anđeles prebacio dvije osobe.
Vijest o pucnjavi prenijelo je ovoj američkoj TV mreži dvoje birača koji su se zatekli na glasačkom mjestu u ovom gradu koji se nalazi na manje od 50 kilometara od Los Anđelesa.
Jedan od njih izjavio je da je čuo kako odzvanja više pucnjeva i dodao da su ljudi počeli da bježe sa glasačkog mjesta prije nego što su zvaničnici zaključali vrata.
Do ovog krvavog incidenta sve je izgledalo da će izbori proći uobičajeno, uprkos višenedjeljnih tvrdnji da će biti prevare i zastrašivanja. Do pucnajve u Kaliforniji, jedne od država gdje se zbog vremenske zovne glasa najkasnije, mali broj Amerikanaca imao je danas problema pri glasanju. Ali, problema je ipak bilo...
Problemi su uglavnom bili banalni - kvarova na pojedinim mašinama i čekanja u dugačkim redovima, ali bilo je i prijetnje oružjem.
Tako je, a gdje drugdje nego u "kaubojskom" Teksasu, uhapšen muškarac koji je sa sačmaricom u rukama vrijeđao glasače demokrata.
Problema je bilo i u Vinter Parku u američkoj saveznoj državi Florida. Tamo nije bilo povrijeđenih ali je evakuisano glasačko mjesto zbog sumnjive torbe, javila je lokalna stanica TV mreže ABC, a prenosi Tass.
AP navodi da je od jutros sve bilo kao što je uobičajeno prilikom predsjedničkih izbora, sve sa ponovljenim problemima s mašinama za glasanje, ponegdje i sa glasačkim listićima, ali i s biračkim spiskovima.
U američkoj državi Teksas zbog kvara na kompjuteru koji su koristili službenici na biračkom mjestu u jednoj školi u predgradju Hjustona zvaničnici su uputili birače da glasaju na drugom mjestu koje je udaljeno više od tri kilometara.
Izborni zvaničnici u Juti su rekli da se zbog problema na mašinama za glasanje u južnom dijelu te američke savezne države koriste papirni listići za glasanje.
Pitanje je bilo da li će ove godine problema biti mnogo što bi ukazivalo na prevaru ili zastrašivanje birača, dodaje AP.
Zvaničnici su naveli da su do sada prijavljena 63 slučaja mogućeg zastrašivanja u Pensilvaniji.
Policija u Filadelfiji je saopštila da nema prijavljenih problema na biralištima.
Republikanski kandidat za predsjednika SAD Donald Tramp glasao je danas u Njujorku, a ispred biračkog mjesta dočekan je i aplauzima, ali i uzvicima negodovanja. Rekao je da je imao težak izbor pri glasanju.
Njegova demokratska rivalka Hilari Klinton i njen suprug, bivši predsjednik SAD Bil Klinton glasali su ranije danas u svom rodnom gradu Čapakvi, u saveznoj državi Njujork. Ona je rekla da je, kao odgovorna osoba, glasala za sebe.
POČELO JE POČELO
Poslednji podaci - glasačka mjesta na izborima za 45. predsjednika SAD otvorena su Vermontu, Nju Hempširu, NJujorku, Virdžiniji, Konektikatu Mejnu i Nju Džersiju.
Ove godine, birališta počinju da se zatvaraju u 18.00 časova po lokalnom vremenu na istočnoj američkoj obali, a poslednja se zatvoraju glasačka mjesta na zapadu Aljaske.
Glavni kandidati su demokrata Hilari Klinton i republikanac Donald Tramp.
Na listiću su još predstavnik Libertarijanske stranke Geri Džonson, Džil Stein iz Stranke zelenih i nezavisni kandidat Evan Mekmalin, koji se nadmeće u 11 država.
Biračka mjesta u selima Diksvil, Harts lokejšn i Milsvild otvorena su još posle ponoći, a zatvorena nakon što su glasali svi registrovani glasači.
Prvo su glasali stanovnici sela Diksvil - pet muškaraca i dvije žene, a rezultati su bili poznati u roku od nekoliko minuta - Hilari Klinton osvojila je četiri glasa, Donald Tramp dva, dok je Geri Džonson dobio jedan.
Prema zakonu američke države Nju Hempšir, mjesta sa manje od 100 glasača imaju dozvolu da otvore biračka mjesta odmah posle ponoći.
Will New Hampshire decide the 2016 election? https://t.co/khLLkw4Irq via the @FoxNews Android app Interesting @30secio
— @30sec (@30secio) November 8, 2016
Prednost kandidatkinje demokrata za predsjednika SAD Hilari Klinton nad republikancem Donaldom Trampom je prema poslednjim anketama pred otvaranje birališta bila u blagom porastu i iznosila tri procentna poena.
Prema prosjeku rezultata anketa, objavljenim na portalu Rielklirpolitiks (realclearpolitics), demokratska kandidatkinja ima veću podršku u odnosu na prethodno veče, kada je iznosila 2,6 odsto.
Prema anketi Ej-Bi-Si/Voš post trekinga, Si-Bi-Es njuz i Foks njuz, Klinton ima prednost od tri odsto u odnosu na Trampa.
Anketa El-Ej tajms/Ju-Es-Sija daje prednost Trampu od pet odsto.
Amerikancima je izbora preko glave. Jedno istraživanje javnog mnenja pokazalo da 80 odsto Amerikanaca jedva čeka da se izbori okončaju.
Polovina ispitanika osjeća bijes posle maratonske i retko toliko prljave kampanje kao što je bila ova, piše sajt Fivethirtyeight.
Na osnovu dosadašnjih iskustava, novog predsjednika SAD mediji bi prema preliminarnim rezultatima po saveznim državama mogli da proglase oko 23.00 po istočnoameričkom vremenu (5.00 po srednjoevropskom), kao na prethodna tri glasanja za predsjednika SAD.
Kako Amerikanci biraju predsjednika, i šta je elektorski sistem, detaljnije se informišite OVDJE.
TEŠKA BORBA I NA "DRUGOM" FRONTU - ZA SENAT SAD
Pored predsjedničkih izbora u SAD se trenutno glasa i u manje potenciranoj ali ne i manje važnoj bitci - za kontrolu nad Senatom, gornjim domom Kongresa SAD (parlamenta). Ove godine bira se trećina senatora u saveznim državama.
Republikanci, koji imaju većinu u oba doma Kongresa, nadaju da će oslanjajući se na mali broj saveznih država čija je odluka nepredvidiva, odbraniti svoju tijesnu većinu u glasanju nepredvidivog ishoda.
U dvije države obično sklone republikancima - Sjevernoj Karolini i Misuriju, demokrate nastoje da ih zbace. Dok glasanje odmiče, u obje države izgleda da odluka može pretegnuti i na jednu, i na drugu stranu.
U državama sklonim demokratama - Viskonsinu, Ilinoisu, Nevadi, Nju Hempširu i Pensilvaniji, demokratski kandidati su na završnim mitinzima pokušali da svoje republikanske protivnike direktno povežu s republikanskim predsjedničkim kandidatom Donaldom Trampom da bi ih dezavuisali.
Trka za Senat visi o koncu u pet saveznih država, i bilo koja od njih može da presudi o tome koja stranka će kontrolisati Senat posle teške i skupe predizborne kampanje.
Demokrate treba da prikupe samo četiri mjesta u Senatu da bi dobili većinu ako Hilari Klinton pobijedi u trci za Bijelu kuću te će moći da pošalje potpredsjednika SAD da prevagne u glasanju kada odnos glasova bude 50:50, a ako pobijedi Tramp, demokratama će trebati pet poslaničkih mjesta.
---------------------------------
Ostanite uz MONDO. Pratimo sva dešavanja tokom glasanja u Americi, kao i rezultate.