Paramentarni izbori u Crnoj Gori su, pored određenih nepravilnosti, protekli u demokratskoj atmosferi, ali je uočeno finansiranje predizborne kampanje iz inostranstva, ocijenila je međunarodna posmatračka misija za nadgledanje izbora.
Šef posmatračke Misije OEBS-a u Podgorici, Roman Jakič, rekao je da zakonski okvir koji se tiče izbora znatno unaprijđen.On je kazao da su njihovu posmatrači konstatovali da Državnoj izbornoj komisiji (DIK) i dalje nedostaje profesionalni kapacitet i snažno kolektivno vođstvo. To je, dodao je Jakič, povremeno dovodilo do tehničkih grešaka i političkih tenzija. On je istakao da su posebnu pažnju posvetili finansiranju kampanje.
“Uočili smo unapređenje, ali sistem i dalje nije dovoljan da omogući potpunu otvorenost i odgovornost u ovom procesu”, rekao je Jakič na konferenciji za novinare.
On je naveo da će kompletan završni izvještaj međunarodne posmatračke misije sa preporukama biti objavljen za oko dva mjeseca. Na pitanje da li su se bavili tvrdnjama da je veliki broj ljudi “doveden sa strane” da podrži vladajuću partiju, Jakič je rekao da Misija na čijem je čelu nije tu "da bi dala legitimitet izbora".
“Naša je uloga da pratimo i ocjenjujemo izborni proces u svijetlu OEBS, međunarodnih stanadarda i zakonskog okvora, a na nacionalnim akterima je da isprate naše preporuke i istraže moguće nepravilnosti”, pojasnio je Jakič.
On je poručio da svi navodi o nepravilnostima treba da bude javno objavljeni i da ih nadležni organi temeljno istraže. “Koliko sam vidio iz medija, te nepravilnosti su sve prijavljene”.
Specijalna koordinaorka OEBS-a, Margaret Kaderfelt, je kazala da su da su njihovi posmatrači uočili da su izbori sprovedeni u dobrom duhu saradnje.
“Bilo je primjera nepravilnosti, ali je bilo i dosta primjera dobro vođenog procesa”, navela je Kaderfelt.
Šefica administracije posmatračke misije Parlamentarne Skupštine (PS) OEBS-a, Irina Sabashuk, ocijenila je da su izbori održani u kompetitivnom okruženju. “U načelu su poštovane temeljne slobode,”
On je ocijenia da je predizborna kampanja bila kompetitivna i da su u njoj poštavne temeljne slobode. “Na spoljno političkom planu je dominirala tema članstva Crne Gore u NATO-u”.
“Suzbijanje korupcije, posebno na najvišim nivoima je bila dominanatana tema u predizbornoj kampanji”, navela je Sabashuk.
Ona je kazala da su sagovrnici OEBS-a iznijeli bojazan u smislu značajnog straog finansiranja te predizborne kampanje.
Šef Delegacije PS Savjeta Evrope, Aleksanadar Pociej, rekao je da je ta organizacia posmatrala izbore u sedam timova u Podgorici, Tuzima, Nikšiću, Cetinju, Ulcinju, Baru i Budvi.
“Pozdravljamo visok odziv birača koji odražava nadu naroda Crne Gore u vezi sa ovim izborima. Za nas je važno da su građani imali priliku da slobodno i dostojanstveno izraze svoju volju”, naveo je Pociej.
On je rekao da nalazi cijelog tima pokazuju da je izborni dan protekao bez očitih problema i povreda izuzev par inidenata.
“Ali navodi o korupciji, izbornoj prevari, stranom finansiranju koji nije u skladu sa zakonskim obavezama, su u nekoliko pokvarili sliku i sada je na na ovom parlamentu da sprovodi madat koji je dobio od građana kako bi se potpuno oslobodio demokratski kapacijte zemlje”, rekao je Pociej.
On je naveo da je izvještavanje medija bilo pluralističko, ali je nedostajalo istraživačko novinarsko i uspostavljanje regulatornog tijela koje bi moglo da izvuče djelotvorrne sankacije i nameće djelovorna pravila.
Pociej je ukazao da neki ozbiljni nedostaci i dalje istrajavaju, uprkos preporukama Svjeta Evrope i Venecijalnse komisije.
“Uključujući zahtjev od 24 mjeseca prebivališta da bi imali priliku da učestvujete u izbornom procesu. Mnogi učesnici izbora su ukazali na neke nedostatke u zakonu koje se tiču tog pitanja”, poajsnio je Pociej.
On je rekao da činjenica da ministar unutrašnjih poslova nije potpiso birački spisak "vjerovatno nema neke zakonske posljedice, ali se nagaašava kao pokazatelj političkih tenzija u zemlji".
“Pozivamo DIK da to pitanje bez odlaganja riješi”, rekao je Pociej.
On je kazao da da PS SE i Vencijanska komisija stoje na raspolaganju nadležnim državnim organima u rješavanju pitanja koje se tiču finanasiaranja predizborne kampanje iz inostranstva.
Šef Delegacije PS OEBS-a, Azaj Guliev, rekao je da su izbori pokazali težnju građana da budu u potpunosti uključeni u izgradnju stabilne, demkratske budućnosti zemlje.
On je ocijenio da DIK nije uspjela da funkcioniše na nivou očekivanog profesionalizma.
Prema njegovim rijčima, medijsko okruženje je polički polarizovano
“Nedostaje dubinsko istraživačko novinarstvo i uređivačka nezavisnost”, smatra Guliev.
On je, komentarišući hapšenja 20 ssrppskih državljana na dan izbora, kazao da nadležni treba da vode računa o tome.
“Takve incidente treba da istraže nacionalni organi”, poručio je Guliev