Snimci svjetskih medija s ulica Istanbula i Ankare, nisu ostavili nimalo sumnje da su istinski junaci događaja u Turskoj bili građani, koji su se, nenaoružani, srčano suprotstavljali vojnicima pučistima.
Građani su prošle noći, veoma brzo posle prvih vijesti o državnom udaru i poziva predsjednika Redžepa Tajipa Erdogana da izađu iz kuća i suprotstave se vojnom puču, izašli na ulice sa turskim zastavama i na sve načine pokušavali da onemoguće pučiste u njihovim namjerama.
Građani su na ulicama potvrdili da su spremni da daju živote za Erdoganovu islamističku i nacionalističku politiku, da im ne smeta što predsjednik pokušava da ograniči uticaj parlamenta i premijera, što se proganjaju novinari i guši sloboda javnog govora, a da im prija tvrd stav prema kurdskom pitanju, a možda i tiha podrška Turske Islamskoj državi u Siriji i Iraku.
Policija je takođe bila na strani vlade, ali je ponašanje građana provladinim snagama dalo nedostižnu prednost u odnosu na pučiste.
Slike građana koji "sprovode" vojnike i predaju ih policiji, građana koji se penju na "osvojene" tenkove i koji se "isturaju" pred vojnim snagama zatrpavale su svjetske medije.
Bilo je doduše i trenutaka u kojima su vojnici ubijani, ili kada su za dlaku izbjegli smrt u scenama koje podsjećaju na one viđene u Splitu 1991. godine u "domovinskoj borbi" protiv JNA.
Zabilježeno je tako da su kasno sinoć u Istanbulu vojnici-pučisti u jednom trenutku blokirali prilaz aerodromu Ataturk na nekoliko sati, prije nego što su ih savladali građani koji su nosili turske zastave, a vidi se na snimcima koje je objavila novinska agencija Dogan.
Televizijski snimci pokazali su i kako se jutros na Bosforskom mostu vojnici-pučisti predaju policiji, nakon čega pristalice Erdogana u znak slavlja skakali po jednom od tenkova koje su iza sebe ostavili vojnici, mahali turskim zastavama i pokazivali rukama znak pobjede.,
Oko 50 vojnika koji su podržavali vojni udar protiv turske vlade su čitavu noć držali pod kontrolom most na Bosforu, jednu od prvih lokacija koje su sinoć zauzeli na samom početku puča.
Jutros su se, međutim, predali policajcima, nakon čega su na most pojurili raspoloženi građani, koji su trčeći šutirali kacige i zaštitnu opremu koju su iza sebe ostavili vojnici nakon povlačenja.
Sinoć je napeto bilo i u sedištu Generalštaba turskih oružanih snaga u Ankari, gdje je blizu 700 vojnika i oficira položilo oružje i predalo se policijskim snagama.
Prije toga su građani, koji su se u velikom broju okupili ispred sedišta Generalštaba kako bi protestovali protiv vojnog puča, obećali vojnicima unutar kompleksa da im neće nauditi ukoliko polože oružje i predaju se policiji.
U redakciji vijesti turskog ogranka Si-en-ena u Istanbulu, CNN Turk, kasno sinoć došlo do obračuna između vojnika-pučista i građana koji su, pored novinara te mreže, stali u odbranu televizijske kuće.
Vojnici su prvo zauzeli kancelarije CNN Turk, a tokom upada je navodno jedan novinar ranjen iz vatrenog oružja.
Tada su, međutim, provladini demonstranti upali u redakciju u pokušaju da odbrane televizijsku stanicu.
Došlo je do tuče i sukoba u kojima su pripadnici policije jedva zaštitili vojnike od napada i pokušaja linča razjarenih građana i zaposlenih u "CNN Turk".
Istanbulski Trg Taksim bio je sinoć glavno mjesto okupljanja građana koji su izašli na ulicu po pozivu Erdogana da se odupru vojnom puču.
Na stotine okupljenih demonstranata je na trgu uzivikivalo parole u znak podrške turskoj vladi, a u jednom trenutku je nekoliko njih razvilo veliki transparent na kojem je pisalo "Demon je u Pensilvaniji", što se odnosi na uticajni turski sveštenik Fetulah Gulen, koji živi u SAD i kojeg su Erdogan i njegovi saveznici i ranije optuživali da planira puč, što je on negirao.
Uskoro su se na trgu pojavili vojnici i opkolili demonstrante, koji su nastavili da im uzvikuju slogane u lice, iako se jedan dio građana donekle povukao u strahu da ne dođe do sukoba.
Uprkos tenzijama, građani su počeli da se razilaze kad je postalo jasno da puč nije uspio i da je Erdogan počeo da konsoliduje vlast, navode svjetski mediji.