Izbori bi, uz elektronsku identifikaciju, mogli biti pokradeni jedino ako MUP u birački spisak ubaci lažne birače i naprave se lažne lične karte sa tim podacima, a opozicija propusti da kontroliše upis u spisak, pišu "Vijesti".
To je kazalo više sagovornika tog dnevnog lista koji su dobro upoznati sa sistemom elektronske identifikacije i zakonom.
Iz Demokratskog fronta (DF) su u utorak naveli da uređaji za elektronsku identifikaciju birača ne mogu da prepoznaju falsifikovana dokumenta, a funkcioner DF-a, Milutin Đukanović, kazao je da je običnom plastičnom karticom, na kojoj su bili kopirani podaci sa nečije lične karte, testirao uređaj i da on nije registrovao da se radi o falsifikatu.
Jedan izvor "Vijesti" rekao je da je krađa moguća samo ukoliko svoj posao ne budu radile nijedna od opozicionih partija i tri nevladine organizacije koje imaju pravo da kontrolišu birački spisak, putem direktnog linka sa elektronskom bazom i da traže uvid u kompletnu dokumentaciju u svakom sumnjivom slučaju upisa.
To je potvrdio i drugi izvor, dodavši da bez lažnih podataka u bazi biračkog spiska, nema svrhe praviti lažne lične karte.
„AFIS sistem treba da eliminiše sve duple ili višestruke lične karte, eventualno izdate na isti otisak“, kazao je prvi sagovornik.
On je objasnio da ličnu kartu ne provlači birač kroz terminal nego predsjednik biračkog odbora.
Sagovornik je dodao da sliku birača sa terminala mogu da vide svi članovi odbora i uporede sa prisutnim biračem.
„Predsjednik i član odbora iz suprotne opcije potpisuje odsječak i jedino tako potpisani odsječak je dokaz da je neko regularno glasao“, kazao je sagovornik.