Jaka, složena lozinka nije laka za osmišljavanje i pamćenje, ali je moguće doći do nje. Mi ćemo vam pokazati kako!
Počnimo od toga koje lozinke ne bi trebalo da koristite - ovih 20 lozinki je NE, NIKAKO! A sad počnimo i sa kreiranjem one koja će vas bolje zaštititi onlajn.
Lozinka MORA da bude izuzetno lična! Jer vrlo lične stvari znamo samo mi sami.
Pođite od toga... Recimo, omiljeni citat iz knjige. Ili omiljeni citat iz filma. Neka to bude prvi korak. Zato ćemo ovde upotrebiti, samo informativno, Ala ga je opravio svaka mu čast. U drugom koraku dodaćemo neki broj i stavićemo ga iza svake reči. Neka bude broj sedam. Ala7ga7je7opravio7svaka7mu7čast. U trećem koraku dodaćemo omiljeni znak interpunkcije na početak i kraj lozinke. Recimo upitnik. Nakon trećeg koraka lozinka izgleda ovako: ?Ala7ga7je7opravio7svaka7mu7čast?.
Ako želite još jaču zaštitu ubacite prvo ili poslednje slovo u svakoj reči da bude veliko.
I to je to. Ovakve lozinke teže se "provaljuju", zahtevaju više vremena za razbijanje i učiniće vas bezbednijim na internetu. Takođe, uz korišćenje lozinke, ako servis, sajt ili društvena mreža to podržavaju, aktivirajte "Two Step Verification", koja će slanjem koda na SMS ili mejl još jednom potvrditi da zaista vi pristupate svom nalogu.
Pamćenje lozinke je teži deo, jer ih prosečna osoba danas ima između 15 i 25. Ili ih jednostavno sve naučite napamet, za šta će sigurno biti potrebno neko vreme ili skinite neki od programa za čuvanje lozinki. Ima ih na vebu koliko hoćete, a ako koristite Kaspersky Antivirus raspitajte se o Password Manageru koji ima baš tu namenu.