Plate svih zaposlenih u javnom sektoru u prosjeku biće uvećane za pet odsto, ukoliko parlament usvoji Prijedlog zakona o zaradama, saopšteno je iz Ministarstva finansija.
U Prijedlogu zakona, koji je prošle sedmice usvojila Vlada, predviđeno je povećavanje osnovne zarade, a ukidanje naknade za radna tijela, komisije i slično.
U ovoj godini za tu stavku u budžetu je planirano 8,42 miliona eura, ali iz Ministarstva su ukazali da to nije konačna cifra, jer naknade nijesu plaćane samo sa te pozicije.
„Stoga Ministarstvo finansija ne raspolaže preciznom potrošnjom po ovom osnovu, kao ni podacima o broju zaposlenih koji su ostvarili ove naknade“, rekli su iz tog resora Pobjedi.
Izvjesno je, navode, da će, ukoliko zakon bude usvojen, svim zaposlenim u javnom sektoru biti veće zarade, ali na način da se ukidaju naknade za radna tijela, komisije i slične forme, kao i veliki broj dodataka, preko kojih su zarade uvećavane i da se ti dodaci prevedu u osnovnu zaradu.
Na pitanje hoće li i koliko biti veće plate predsjedniku države, Vlade, parlamenta i ministrima, iz Ministarstva su odgovorili da „u grupi od 100 najviših zarada nije ni premijer i nijedan član Vlade“.
Dodali su da su u izvršnoj vlasti bile značajno niže zarade u odnosu na ostale dvije grane vlasti.
"Jedna od činjenica koje smo utvrdili prilikom analize postojećeg sistema jeste da često nivo zarada nije oslikavao odgovornost koju određena pozicija u sistemu vlasti nosi, a posebno u poređenju sa sličnim pozicijama u drugim granama. Shodno tome, izvršena je korekcija u zaradama koje su bile niže u odnosu na odgovarajuće nivoe u drugim granama vlasti“, dodali su iz Ministarstva finansija.
U Ministarstvu finansija nijesu odgovorili na pitanje da li je tačno, kako su javili mediji, da bi 800 funkcionera moglo da koristi odredbu da dvije godine primaju platu nakon prestanka funkcije, ali su rekli da se radi o ograničenom broju s obzirom na ograničenja u Prijedlogu zakona.
„Nakon prestanka funkcije, zaposleni u javnom sektoru, samo ako je neraspoređen, ima pravo na ovu naknadu. Ne može je koristiti ukoliko postoji drugo radno mjesto na koje se može rasporediti“, kazali su u Ministarstvu.
Zaposleni, predviđa Prijedlog zakona, može ostvariti dodatak na osnovnu zaradu najviše do 45 odsto osnovne plate.
U Ministarstvu naglašavaju da će biti ukinute sve naknade za upravne odbore, komisije, savjete i radna tijela, osim za Komisiju za sticanje stručnih zvanja, čiji se rad finansira iz naknada koje plaćaju kandidati.