Srpski ministar Aleksandar Vulin došao do Horgoša i izbeglice savetovao da odu do Kanjiže da ih Srbija nahrani i zbrine. "Upozoravali smo da će se ovo desiti i protestujemo što je suzavac bačen na teritoriju Srbije!".
Mađari su neumoljivi i danas posle podne su pokazali kako će se ophoditi prema izbeglicama sa Bliskog istoka koji su blokirani na granici sa Srbijom.
Kada je grupa izbeglica probila blokadu, mađarska policija je reagovala brutalno - suzavcem i vodenim topovima.
Sve se dešavalo na granici Srbije i Mađarske, a izbeglice je, posle sukoba sa mađarskom policijom, posetio i srpski ministar Aleksandar Vulin. U izjavi medijima, Vulin je oštro osudio ponašanje mađarskih vlasti i to što je suzavac bačen na teritoriju Srbije!
"Upozoravali smo da će se ovo desiti, jer ne možete da držite ljude na tako malom prostoru, da im ne dajete vodu, hranu, da im ne date ni šansu da zatraže azil! A uz to, na njih je bačen suzavac, koji je dospeo i na teritoriju Srbije. Ovo je bačeno preko granične linije. To nijedna zemlja nema pravo da radi", rekao je Vulin.
On je izbeglicama poručio da odu do Kanjiže gde ih čekaju hrana, voda i lekarske ekipe i dodao da su ga mnogi poslušali.
Ministar je izjavio Tanjugu da je mađarska policija zadržala popodne jedan broj izbeglica, koji su tokom popodneva prešli na teritoriju te države.
Njih je zadržala mađarska policija i niko ne zna šta se sa njima sada događa, dok su delovi njihovih porodice ostali na srpskoj strani.
Upitan ima li šanse da se izbeglice direktno prevoze na granicu sa Hrvatskom, on je rekao da se time Srbija ne bavi.
"Mi nismo prevoznička firma, u ovoj zemlji neko ko zatraži azil ima mogućnost 72 sata da se kreće po teritoriji srbije kuda misli da treba", rekao je Vulin i dodao da vlada nikoga ne ohrabruje da prelazi granicu ilegalnim prelazima.
On je ponovio da vodeni topovi i bacanje suzavca predstavljaju kršenje svih međunarodnih pravila jer niko nema pravo da to čini na terotoriji druge države.
Vulin je kritikovao Mađarsku zbog sporog procesuiranja migranata, navodeći da je juče obrađeno samo 70 ljudi, dok Srbija na Preševu obradi više od 1.700 slučajeva.
On je pozvao Mađarsku da pokaže da je spremna ne samo da gradi zidove, nego i da omogući migrantima da ostvare ljudska prava i da im pruži mogućnost da zatraže azil.
U sukobu mađarske policije i migranata na graničnom prelazu Horgoš 2 povređeno je desetine ljudi, među kojiima i dvije dece i 20 policajaca.
Mađarska policija je suzavcem i vodenim topovima rasterivala migrante koji su zasuli specijalce kamenjem i flašama. Pretučena je i novinarska ekipa Radio-televizije Srbije, iako je bilo jasno da je reč o novinarima.