Baranin Asmir Mehović teško je ranjen na ratištu u Siriji, gdje se borio na strani pobunjenika, piše Dan.
Podgorički dnevnik saznaje da su Mehovića, nakon što je ranjen u jednom vagrenom obračunu, saborci ostavili jer nisu uspjeli da ga izvuku iz jednog objekta koji je bio pod stalnom vatrom vladinih snaga.
Nije poznato da li je zarobljen i o njegovoj sudbini se trenutno ne zna ništa. Dan navodi da je iz više izvora dobio potvrde da je Mehović odavno napustio Crnu Goru i da se otada borio u više vojnih formacija od Iraka, preko Libije, do Sirije. Iste godine Bar je napustila porodica njegovog brata. Oni imaju sirijsko državljanstvo i već godinama žive u toj zemlji, piše podgorički dnevnik.
Mehović je prema saznanjima Dana Bar napustio još kao šesnaestogodišnjak i otišao u Irak, gdje je jedno vrijeme radio na naftnim postrojenjima, a potom je zarađivao kao plaćenik u raznim paravojnim formacijama.
Radio je i u nekadašnjoj fabrici gusjenica za tenkove na jugu Iraka. U amabasadi Srbije u Damasku, koja zastupa i crnogorske državljane, nisu mogli ni da potvrde ni da demantuju ovu informaciju. Iz tamošnjih diplomatskih krugova Danu je saopšteno da oni nemaju obavezu da se informišu o osobama koje imaju sirijsko državljanstvo, te da je to vjerovatno i razlog što ne nemaju podatke o konkretnom slučaju.
Asmir Mehović je atovao u jedinici ISIS-a u kojoj su mu saborci sunarodnici iz Plava, Rožaja, Novog Pazara, Peći i Sarajeva, među kojima je bio i Mirza Haklaj iz Podgorice koji je poginuo nedavno, kada su džihadisti napali vojni konvoj u blizini Damaska.
Hiklaj je takođe imao sirijsko državljanstvo, koje je dobio kada je sa porodicom došao u tu zemlju. Haklaj se zvanično vodi kao nestalo lice Jer sirijske vlasti nijesu pronašle njegovo tijelo, a vjeruju se da je stradao jer niko iz džihadista koji su učestvovali u napadu na konvoj nije preživio.
On je još ranije bio označen kao pripadnik vehabijskog pokreta u Crnoj Gori, a u maju 2010. godine privođen je zbog incidenta u jednoj podgoričkoj džamiji. Bio je poznat po širenju vehabizma, a na svom tvit i fejsbuk profilu često je komentarisao objave džihadista i veličao njihove zločine.
Prema zvaničnim podacima, u Siriji su do sada poginula dvojica državljana Crne Gore.
Stvarni broj poginulih državljana Crne Gore, BiH i Srbije koji su otišli da ratuju u Siriji na strani pobunjenika znatno je veći od onog koji se pominje u javnosti.
Rožajac Adis Salihović je poslednji crnogorski državljanina za kojeg se trenutno zna da je poginuo u Siriji. On je ubijen 15. maja 2013. godine, a u Siriji se borio pod imenom Ebu Merdija. U istoj akciji poginuo je i Eldar Kundaković iz Novog Pazara, koji je ratovao pod pseudonimom Ebu Bera. Njih dvojica su poginuli prilikom napada na zatvor u kojem su držani sirijski pobunjenici, piše Dan.
List navodi da dio operativaca Agencije za nacionalnu bezbjednost već petnaesta dana boravi na sjeveru Crne Gore, uglavnom u Plavu i Rožajama radi praćenja tradicionalnog okupljanja vehabija na Plavskom jezeru, koje bi trebalo da se održi narednih dana. Na taj skup dolaze vehabije iz Srbije, sa Kosova i Metohije i iz Bosne i Hercegovine.
Dan navodi I da su policija i vojska su preduzele dodatne mjere opreza zbog prijetnji koje pripadnici ISIL-a u poslednje vrijeme javno upućuju balkanskim državama.
Konstantno se sprovode racije i kontrole, posebno u pograničnim oblastima prema Kosovu i Albaniji. U poslednjih mjesec dana, svaka iole sumnjivija osoba privođena je i deportovana. Radilo se o više lica koja su zatečena bez boravišne dozvole i dokumenata koja bi potvrdila njihov identitet. Policija preduzima mjere i kada je u pitanju zaštita vjerskih objekata.