Vlada Crne Gore još nije dala saglasnost na prodaju zemljišnog kompleksa u zaleđu djevičanske Kraljičine plaže na granici budvanske i barske opštine zbog protivljenja SDP-a.
Vlada je još u maju trebala da odobri ugovor koji predviđa da arapski concern “Royal grupa" kupi 42,3 hektara zemljišnog kompleksa u zaleđu ove atraktivne plaže, a na koji su već pristale i budvanska i barska opština.
Iako je Vladina Komisija za ekonomska pitanja, koja je započela raspravu o ovom milionskom poslu, dobila pisane saglasnosti od predsjednika opštine Budva Lazara Rađenovića i tadašnjeg predsjednika opštine Bar Žarka Pavićevića, do zastoja je došlo jer su se ovakvom načinu prodaje oštro usprotivili opštinski odbori SDP u ovim gradovima, a nezadovoljstvo je prenešeno na vrh partije, pišu Dnevne novine pozivajući se na više neimenovanih izvora.
Prodaja zemljišta u zaleđu Kraljičine plaže postaće i dio aneksa koalicionog sporazuma Demokratske partije socijalista i Socijaldemokratske partije, pa je problem koji se ovih dana javlja tako izdignut na najviši partijski nivo. Zbog neslaganja oko ovog ugovora u petak je prekinuta i sjednica Upravnog odbora Morskog dobra.
Ovaj milionski posao od koga su dvije primorske opštine trebale da inkasiraju 21 milion eura, koliko je firma iz Ujedinjenih Arapskih Emirata bila voljna da plati zemlju na lokalitetu Dubovica, bio je koordiniran od samog vrha DPS u Podgorici, koji je i animirao arapske investitore da dođu u Crnu Goru i daju ponudu za kupovinu plaže.
Prema saznanjima Dnevnih novina, u SDP-u smatraju da je zemljište Arapima dato po niskoj cijeni i da umjesto 50 oni treba da plate 70 eura po kvadratu. Izvor podgoričkog dnevnika tvrdi da Arapi neće da čuju za ponavljanje postupka prodaje, a naročito ne za cijenu od 70 eura po kvadratu, jer je donedavno zemljište u zaleđu ove plaže procjenjivano na 3-4 eura.
Problem nije samo cijena. I dio obale koji se daje Arapima u zakup na 99 godina je problematičan. Arapi, prema saznanjima Dnevnih novina Arapi žele da ovaj dioobale ima poseban tretman i da ga svi tretiraju kao neki poseban eksteritorijalni dio, koji će biti zabranjen za sve one koji nemaju posebne dozvole ulaska i, naravno, osim za posjetioce koji dolaze iz arapskih zemalja.
U SDP-u smatraju da eksteritorijalnost ne može proći i da nije, na kraju krajeva, ni ustavna. Na prekinutoj sjednici Upravnog odbora JP Morsko dobro predstavnici Socijaldemokratske partije su upravo to govorili, dok su predstavnici Demokratske partije socijalista bili za to da se po svaku cijenu omogući Arapima da kupe Kraljičinu plažu i zakupe zemljište koje je u zoni Morskog dobra. Ovoj sjednici je prisustvovao i ministar turizma Branimir Gvozdenović.
Podgorički dnevnik podsjeća da je međunarodni tender za prodaju zemljišnog kompleksa na razmeđu dvije primorske opštine bio raspisan još krajem oktobra 2012. godine, a potom su ga i Budva i Bar saglasno produžili u iščekivanju aparskih investitora da se prijave.
Lokalni parlamenti oba grada prihvatili su prodaju zemljište nakon što su od Vlade dobili saglasnost, te usaglasili i da minimalna cijena kvadrata zemlje bude 50 eura. Jedinu ponudu, kao i što se očekivalo, dostavila je arapska firma preko svoje podružnice u Crnoj Gori.