Likvidacija Armina Muše Osmanagića, vođe jednog od glavnih crnogorskih klanova, još jedno u nizu skorašnjih ubistava u Baru sa tragom mreže organizovanog kriminala.
U poslednjih deset mjeseci u strogom centru Bara izvršena su tri ubistva lica koja su prema evidenciji Uprave policije u okviru internog dokumenta o Procjeni opasnosti od organizovanog kriminala, članovi dva najjača klana u gradu.
Riječ je o grupama kojima su, prema nezvaničnim podacima i procjenama policije rukovodili Armin Muša Osmanagić (42) i Luka Đurović (34).
Đurović je prošle godine poginuo u saobraćajnoj nesreći kod Kotora, dok je Osmanagić juče ubijen hicem iz snajpera ispred svog restorana Savoja u centru Bara. Pola časa nakon atentata na Osmanagića, pripadnik njegovog klana Jovan Klisić (25) ispalio je više metaka u bašti kafića “La esquina” koji drži brat pokojnog Luke Đurovića, Jovo.
Prije Osmanagića, 27. maja ove godine ubijen je Mirko Mićić (31). On je prema pisanjima više crnogorskih i srpskih štampanih medija bio član Đurovićevog klana.
Izvor: MONDO
Mićićevo ubistvo, međutim, nije izvedeno na način koji bi upućivao na zaključak da je riječ o mafijaškom izravnavanju računa. Stradao je nakon kraće prepirke sa Nikolom Mrdakom (35), na gradskom šetalištu oko 19:40, u trenutku kada se u neposrednom okruženju nalazilo više stotina ljudi. Mrdak je osumnjičen da je u Mićića ispalio pet hitaca iz pištolja iz neposredne blizine. Uhapšen je nepunih trideset minuta nakon ubistva.
Za razliku od ovog, treće ubistvo članova jednog od dvije pomenute grupe, izvedeno je na način koji ne ostavlja dilemu da je riječ o mafijaškom obračunu, baš kao i likvidacija Armina Muše Osmanagića. Stefan Đukić (26), ubijen je 6. novembra 2013. godine, malo iza ponoći, takođe u strogom centru Bara dok je izlazio iz svog automobile. U njega su, prema saznanjima policije dvojica još uvijek nepoznatih lica iz neposredne blizine ispalila nekoliko rafala iz automatskih puški. Obdukcija je utvrdila da je pogođen sa 36 hitaca…
Đukić je, prema evidenciji policije, bio član Osmanagićevog klana. Bio je akter jednog pucačkog okršaja u Baru 2010. godine kada su ranjene dvije osobe, a u februaru 2012. godine uhapšen je kada je policija kod njega pronašla drogu i novac u automobilu u kojem je bio suvozač upravo Muši Osmanagiću.
Nakon Đukićevog ubistva, među saslušanima je bio i brat Stefan Mićić, brat pomenutog Mirka koji je ubijen krajem maja.
Prije nepunih mjesec dana još jedan član Osmanagićevog klana bio je upucan, ali ne smrtno. Incident se desio takođe u centru Bara, nepunih dvadesetak metara od kafića “La esquina” koji drži brat pokojnog Luke Đurovića. Nakon kraće verbalne prepirke, potom i fizičkog okršaja, Vellimir Vuksanović pucao je u nogu Jovanu Klisiću. Upravo će Klisić, revoltiran ubistvom Osmanagića, odmah nakon atentata kod restorana Savoja, otrčati do bašte nekoliko stotina metara udaljenog kafea La esquina i ispaliti više hitaca uz povike uvredljive sadržine.
Pored više članova Đurovićeve grupe, među saslušanima za ubistvo Stefana Đukića bio je i Veselin Bujić (51), vođa trećeg barskog klana evidentiranog u dokumentu o Procjeni opasnosti od organizovanog kriminala, i otac Šćepana Bujića (23), osuđenog za ubistvo braće Gojačanin Ljubomira (24) i Dejana (26) u centru Bara 15. februara 2013. godine.
Spirala ubistava i pucnjava u Baru, minulih godina i decenija odvela bi do mnogo veza sličnih navedenim.
Uprava policije je u poslednjoj procjeni opasnosti od organizovanog kriminala evidentirala da je broj kriminalnih grupa u ovom gradu prepolovljen, te da ih sada ima tri. U dokumnetu se navodi postjanje trenda ukrupnjavanja, odnosno pripajanja manjih grupa većim.
Ako bi se tražile ključne reference vezane za sada pokojne vođe dva najjača klana ovog lučkog grada prema internim dokumentima policije, onda su to njihove veze sa pojedinim licima internacionalnog ugleda u ovom miljeu. Đurović je, prema pisanjima lokalnih i medija u regionu, bio najbliži saradnik Luke Bojovića, osumnjičenog da je od 2004. godine bio na čelu Zemunskog klana.
On, međutim, nikada nje bio osuđen ni za jedno krivično djelo.Za razliku od Osmanagića koji se u policijskim evidencijama vodi još od ranih devedesetih godina i imao je krivični dosije. U žižu javnosti je, međutim, dospio tek 2004. godine kada ga je bivši ministar unutrašnjih poslova Crne Gore Mićo Orlandić označio kao jednog od učesnika u ubistvu direktora i urednika „Dana“ Duška Jovanovića.
Sestra ubijenog pomoćnika načelnika Uprave kriminalističke policije Slavoljuba Šćekića, Slavica, izjavila je kako je u maju 2005. godine, dok je raspremala sobu svog brata, na njegovom radnom stolu slučajno našla službenu zabilješku koju je pisao povodom istrage ubistva Jovanovića.
“Zapisnik je napravljen 24. maja 2005. godine. Pročitala sam ga i u njemu je pisalo da su Jovanovića ubili Armin Muša Osmanagić, Vuk Vulević, Damir Mandić i Ivan Delić. Zapisnik je potpisao i tadašnji načelnik policije u Beranama Mazić. Ime nalogodavca nije pisalo u zabilješci, ali je pisalo da postoji osnovana sumnja da je to neko od moćnika”, rekla je Šćekićeva i dodala da je u zabilješci pisalo i kako su ubice imale pomoć kriminalaca iz Srbije, čija imena takođe nisu bila navedena, prenijele su Večernje Novosti.
Policijski funkcioner Slavoljub Šćekić ubijen je 30. avgusta 2005. godine nepun sat nakon ponoći rafalom koji mu je ispaljen u leđa na pragu roditeljske kuće u Tološima. Vodio je nekoliko istraga o do danas ne razjašnjenim ubistvima koja su izazvala najveću pažnju javnosti u Crnoj Gori. Između ostalog atentat na glavnog urednika i direktora lista Dan, Duška Jovanovića (ubijen 27. maja 2004.), i savjetnika za bezbjednost predsjednika Crne Gore Gorana Žugića (31. maj 2000.).
Vrhovni sud Crne Gore u maju je ukinuo presudu Saši Boreti, Ljubu Bigoviću, Ljubu Vujadinoviću i Milanu Čili Šćekiću, osuđenima na po 30 godina zatvora za ubistvo inspektora Šćekića.
Više državno tužilaštvo u Podgorici obnovilo je početkom ove godine istragu o ubistvu urednika Dana. Prije mjesec dana u Višem državnom tužilaštvu saslušan je potencjalni zaštićeni svjedok ubistva Duška Jovanovića koji je u izjavi dnevniku Vijesti naveo da mu je rečeno da se ne pojavljuje u javnosti i da je počeo da dobija prijetnje.