Druga podgorička Parada ponosa biće održana u naredna dva mjeseca. Iz NVO Kvir Montenegro, koja je organizator Prajda, saopštavaju da je sve spremno za njeno održavanje, prenose Dnevne novine.
Nakon uspješno organizovane Parade ponosa, koja je po prvi put u glavnom gradu održana u oktobru prošle godine, Drugi Montenegro Prajd je skoro u potpunosti spreman. Prema riječima predsjednika crnogorske LGBTIQ asocijacije Kvir Montenegro Danijela Kalezića, druga Parada ponosa biće održana već na jesen.
„Iz razloga bezbjednosti održavanje Montenegro Prajda, koje je bilo planirano za jun ove godine, pomjereno je za jesen i tačan datum koji će biti određen u komunikaciji sa LGBT zajednicom i Upravom policije Crne Gore će biti saopšten odmah po njegovom preciziranju", rekao je Kalezić Dnevnim novinama.
On je dodao i da u Crnoj Gori dvije osobe, koje su u kontaktu sa organizacijom na čijem je čelu, čekaju na proces prilagođavanja pola.
„Vremenom nam se javljaju i druge trans osobe zainteresovane za sam proces. U okviru Kvir Montenegra funkcionišu trans grupe samopodrške koje vodi naš koordinator za program promocije i zaštite prava trans osoba, pa pozivamo sve transrodne osobe, osobe čiji rodni identitet nije u potpunosti usklađen sa tradicionalnim normama, kao i sve one osobe koje preispituju svoj rodni identitet i trebaju im informacije, da nam se jave. Takođe, otvoreni smo i za pružanje informacija roditeljima i prijateljima transrodnih osoba, kako bi se što bolje informisali u cilju pružanja podrške svojim bližnjima", rekao je Kalezić Dnevnim novinama.
On je pojasnio i da je Pravilnik za promjenu pola još u izradi, te da Kvir, zajedno s ostalim članovima i članicama Radne grupe radi sa Ministarstvom zdravlja na tome.
“Očekuje se skoro usvajanje i stupanje na snagu pravilnika. Bez obzira što pravilnik ne postoji još uvijek, moguće je ući u proces prilagođavanja pola. U Crnoj Gori još ne postoji medicinski tim koji sprovodi operacije prilagođavanja pola, ali je moguće propisivanje hormonske terapije od endokrinologa i dobijanje psihijatrijskog mišljenja u okviru Centra za mentalno zdravlje, te upućivanje osobe na operaciju van Crne Gore", pojasnio je Kalezić u razgovoru sa Dnevnim novinama.
Država više misli na LGBT, nego na transrodne osobe
Komentarišući to što država nije sprovela u praksi finansiranje promjene pola, iako je to zakonom definisala, Kalezić je rekao da država „nažalost, u većini zemalja kada su u pitanju ljudska prava LGBT osoba, više pažnje poklanja LGBT, nego trans osobama".
„Često smo svjedoci da se prava transrodnih osoba značajno zapostavljaju, jer se smatra da je ovih osoba najmanje u LGBT populaciji, i da su samim tim i najmanje bitni. Takođe, nevidljivost trans osoba, naročito u Crnoj Gori stvara utisak da one praktično i nepostoje, što je dovelo do zanemarivanja njihovih prava. Međutim, mi ne pristajemo na takve kompromise i nastavljamo da se borimo jednako za prava svih LGBT osoba", kazao je on.