Mark Cukerbeg oglasio se nakon višečasovnog prestanka rada najpopularnije društvene mreže Fejsbuk, kao i Instagrama i aplikacije Vocap.
"Fejsbuk, Instagram, Vocap i Mesindžer se vraćaju onlajn", naveo je u postu na Fejsbuku.
“Izvinite zbog današnjeg prekida – znam koliko se mnogo oslanjate na naše usluge da ostanete povezani sa ljudima do kojih vam je stalo", rekao je Cukerberg, preneo je Ndtv.com.
Izvinjenje stiglo i od Vocapa
"Izvinjenje svima koji nisu mogli danas da koriste Vocap", navedeno je na Tviteru u utorak rano ujutro.
Apologies to everyone who hasn’t been able to use WhatsApp today. We’re starting to slowly and carefully get WhatsApp working again.
— WhatsApp (@WhatsApp)October 4, 2021
Thank you so much for your patience. We will continue to keep you updated when we have more information to share.
"Počinjemo da polako i pažljivo vraćamo Vocap u funkciju. Hvala vam mnogo za vaše strpljenje. Nastavićemo da vas obavještavamo kad budemo imali više informacija da podijelimo”.
"Najveći prekid ikad"
Portal "Daundetektor" koji prati izvještaje o prekidima na internetu, saopštio je da je Fejsbukov bio "najveći koji su ikad vidjeli", preneo je Ndtv.com.
"Prekid Fejsbuka se nastavlja i postao je najveći koji smo videli da Daundetektoru sa preko 19,6 miliona izveštaja o problemu sa svih strana globusa", navela je kompanija u ponedjeljak u postu.
Sjedinjene Države vode po broju prijavljenih prekida sa preko 1,7 miliona, slijede Njemačka - 1,3 miliona - i Holandija - 915.000.
Greška u promjeni konfiguracije
Kompanija Fejsbuk okrivila je "neispravnu promjenu konfiguracije" za skoro šest sati prekida u radu, koji je sprečio 3,5 milijardi korisnika kompanije da pristupe društvenim mreža, a i servisima za razmenu poruka kao što su Instagram, Vocap i Mesindžer.
"Želimo da razjasnimo da u ovom trenutku vjerujemo da je uzrok ovog prekida u radu pogrešna promjena konfiguracije", saopštio je Fejsbuk na blogu.
Kompanija danas na blogu nije navela kako je došlo do promjene konfiguracije i da li je to bilo planirano, a nekoliko zaposlenih u Fejsbuku, koji su odbili da im se otkrije identitet ranije su saopštili Rojtersu da veruju da je prekid prouzrokovan unutrašnjom greškom u načinu na koji se internet saobraćaj usmjerava na njegove sisteme.
Sabotaža moguća
Stručnjaci za bezbjednost su potvrdili da su nenamerna greška ili sabotaža od strane insajdera moguće objašnjenje prekida.
Dok se svijet preusmerio na konkurentske aplikacije kao što su Tviter i TikTok, akcije Fejsbuka pale su 4,9 odsto, što je njihov najveći dnevni pad od novembra prošle godine, a porasle su za oko pola procenta nakon nastavka pružanja usluga.
Fejsbuk, koji je najveći svjetski prodavač internetskih oglasa nakon Gugla, gubio je oko 545.000 dolara od ovog prihoda u SAD tokom prekida, prema procjenama agencije za Standard Media Indeks.
Zbog pada društvenih mreža Fejsbuk, Instagram i Vocap lično bogatstvo Zakerberga, vlasnika tih aplikacija, za nekoliko sati opalo je za više od šest milijardi američkih dolara.
Mreže i Vocap aplikacija koje su u vlasništvu Fejsbuka prestale su da rade juče, nešto posle 17 sati širom svijeta, a nakon što su bile nedostupne skoro šest sati ponovo su za korisnike u Srbiji počele da rade nešto prije ponoći.
"Internet divovi su oflajn"
Edvard Snouden, američki uzbunjivač i bivši obaveštajac koji je zbog objelodanjivanja tajnih špijunskih programa prebjegao u Rusiju, oglasio se povodom pada Fejsbuka, Instagrama i Vocapa, ocijenivši da je na jedan dan, svet postao zdravije mjesto.
"To što Fejsbuk, Instagram i Vocap padaju u isto vreme svakako se čini kao lako razumljiv i popularan primjer zašto razbijanje određenog monopola na najmanje tri dela možda nije loša ideja", ocenio je Snouden na Tviteru.
U jednoj od niza poruka koje je objavio na ovoj društvenoj mreži, Snouden je napisao da pad Vocapa podsjetnik "da bi ljudi trebalo da koriste neprofitnu, privatniju alternativu, kao što je Signal". Snouden je čak napisao i da su "internet divovi danas oflajn i da se više ne vraćaju".
"Šta će se dogoditi sjutra?", upitao je on, a pod odgovore stavio: "Osvanuće zlatno doba" i "Kolaps: Večeramo sa pacovima".