Satelitski snimci pokazuju američki stelt bombarder B-2 koji se u utorak srušio u vazduhoplovnu bazu Vajtman u Misuriju.
Sa cijenom od dvije milijarde dolara, avion je jedno od najskupljih i najopasnijih oružja američke vojske.
Do pada je došlo u utorak oko 12.30, kada je avion bio na rutinskoj misiji obuke i doživio je "kvar u letu", rekla je portparolka vazdušnih snaga Dženifer Grin, prenijela je Kej-Em-Bi-Si Njuz.
Dejli Mejl je izvijestio da je u avionu došlo do hidrauličnog kvara i da se njegov glavni pristanišni lučki port srušio u trenutku dolaska aviona na slijetanje-što je dovelo do sklizanja B-2 sa pistu. Vazduhoplovstvo nije potvrdilo ovu verziju događaja, ali satelitski snimci kompanije Planet Labs Inc pokazuju avion na zemlji tik uz bočnu stranu piste sa krilom u zemlji.
Nema izvještaja o povrijeđenima ili požarima. Savezna uprava za vazduhoplovstvo postavila je privremeno područje ograničenja leta sa radijusom od 10 kilometara i 2.438 metara u visinu „radi obezbjeđivanja bezbjednog okruženja za istragu nesreće“. Ograničenje prestaje u petak u 20 sati.
Od 21 bombardera B-2 ikada napravljenih, 20 ostaje nakon pada u Guamu 2008. TV stanica je izvijestila da je Misuri B-2 stacioniran u bazi od 1993. Nije jasno koliko je avion oštećen pri slijetanju.
Brojni avioni B-2 iz baze pridružili su se u Norveškoj radi uspješne operacije i bili su raspoređeni u misiji na Islandu i Velikoj Britaniji ranije ove godine.
Sat. Imagery provided by@planetlabs reveals new details about the B-2 stealth plane crash-landing at Whiteman AFB on sept. 14th.
— ORI - WorldNews IL (@OriElmakayes)September 16, 2021
As was reported early on, the plane veered off the runway. We can also see that the plane's left wing is lying on the ground, whereas the right isn'tpic.twitter.com/GJ2MZNlNx9
Drajv je izvijestio da bi materijali koji se koriste za izradu B-2 mogli postati otrovni tokom nesreće. Nevidljivi bombarder može nositi i nuklearno i konvencionalno oružje, prenosi Independent.
U nesreći na Guamu 2008, dva pilota su preživjela i avion nije nosio municiju. Do okončanja istrage, preostalih 20 bombardera B-2 bili su prizemljeni dva mjeseca nakon neuspješnog polijetanja.
Istraga je otkrila da su obilne kiše oštetile senzore koji izračunavaju brzinu i visinu.