Šef evropske diplomatije Žozep Borel izjavio je danas da je ono što se događa u Avganistanu katastrofa za avganistanski narod, za evropske vrijednosti, povjerenje u Zapad i za razvoj međunarodnih odnosa.
Tokom izlaganja pred Spoljnopolitičkim odborom Evropskog parlamenta Borel je objelodanio da zapadne obavještajne službe nisu vjerovale da je toliko brz krah režima u Kabulu moguć, navodeći da "u to nisu vjerovali ni talibani".
Zapad je u Avganistanu 20 godina vodio bitku protiv islamskog terorizma Al-kaide i talibana, ali je takođe uložio napore da u toj zemlji bude izgrađena moderna država, rekao je Borel.
On je kazao da je američki predsjednik Džozef Bajden rekao da Amerikanci i zapadni saveznici nisu išli da "izgrađuju društveni poredak", već da u Avganistanu slome terorizam.
"Pa, dobro, da li je to uvjerljivo", upitao je Borel ističući da Zapad u toj zemlji jeste pokušao da izgradi društvo u kojem će se poštovati zakon, ljudska prava i slobode, posebno žena i manjina.
Dodao je da je činjenica da Zapad jeste postigao uspjeh u suzbijanju svjetskog terorizma, ali da u drugom dijelu misije nije.
Borel je naveo da je slom avganistaske prozapadne vlasti, uprkos ogromnoj višegodišnjoj pomoći, bio zaprepašćujuć i dodao da su Amerikanci u Avganistanu dnevno trošili 300 miliona dolara tokom proteklih 20 godina.
Sada se, o čemu se konsultuju EU i SAD, vode pregovori o stvaranju avganistanske vlade nacionalnog jedinstva, ali talibani jasno smjeraju da uvedu islamski kalifat, rekao je Borel.
On je ponovio procjene EU da će veliki broj avganistanskih izbjeglica krenuti ka Evropi, i rekao da Unija mora učiniti sve da pruži humanitarnu pomoć onima koji ostaju u Avganistanu.
EU mora stupiti u pregovore s onima koji drže vlast u Kabulu, naveo je Borel i podvukao da to ne znači da će talibanski režim biti međunarodno priznat, već da su kontakti s talibanima nužni radi pružanja humanitarne pomoći i spriječavanja širenja islamskog terorizma i krijumčarenja droge iz Avganistana.
Šef evropske diplomatije je ukazao na činjenicu da će sada veći upliv od Zapada na području Avganistana i srednje Azije imati Kina, Rusija, Iran, Pakistan i Indija, uz ocjenu da tamo nastaje najsloženija, opasna geopolitička situacija, koja može da se poredi jedino sa ruskim pripajanjem Krima.
Evropska unija će po tom pitanju sarađivati sa Vašingtonom, dodao je Borel.