Oružje koje je naslijeđeno iz vremena Sovjetskog Saveza učinilo je da Rusija bude spremna za borbu za Arktik, piše američki list "Nešenel interest".
Mogućnosti kojima Rusija raspolaže u tom regionu autor članka je opisao kao "zastrašujuće".
Kako je naveo, Moskva se još u vrijeme Hladnog rata spremala da se suprotstavi Zapadu u arktičkom regionu.
Stečeno iskustvo i razne vrste oružja omogućili su Rusiji da dobije "smrtonosne" mogućnosti za slučaj da u Sjevernom ledenom okeanu dogodi nešto "nezamislivo".
U prvom redu tu je ruska flota ledolomaca – najveća na svijetu.
Takvi brodovi postaju sve potrebniji zbog porasta komercijalnih interesa za region, a to Rusiju čini "garantom globalnog pristupa Arktiku".
Zahvaljujući tome Rusija može slobodno da planira vojnu kampanju, kao i strategiju pristupa resursima u regionu, navodi se u članku.
U najsmrtonosnije oruđe Rusije na Arktiku "Nešenel interest" je svrstao podmornice "Akula", nazvavši ih "zastrašujućim".
Nedovoljna skrivenost podmornice u potpunosti se kompenzuje ogromnim arsenalom oružja koje ta podmornica ima na raspolaganju. Pored toga, nebom iznad Arktika aktivno lete ruski avioni – na primjer, lovci MiG-31, napravljeni, kako kaže autor članka, za "lov" na američke bombardere. Novinar je ukazao na činjenicu da ti avioni imaju odlične radare i da ih odlikuju izuzetne manevarske sposobnosti.
Tu su i bombarderi Tu-95 i protivbrodski avioni Tu-142. Iako avioni Tu-95 spadaju u grupu najstarijih oni odlično funkcionišu na "hladnom arktičkom nebu".
U članku se pominju i vežbe ruskih specijalaca.
Oni su, kako se navodi, obučeni da zauzimaju teško dostupne oblasti, da sprovode obavještajni rad, kao i da pomažu u operacijama potrage i spasavanja.
U martu ove godine predsjednik Rusije Vladimir Putin naložio je vladi da u roku od mjesec dana završi jedinstveni plan za razvoj Arktika.
Prema njegovim riječima, budućnost zemlje leži u razvoju Arktika i sjevernih teritorija.