U izjavi Bijele kuće se ističe da mjere koje sprovodi američka vlada ciljaju nekolicinu ruskih zvaničnika i entiteta imaju za cilj da spriječe "ruske štetne strane aktivnosti".
U izjavi Bijele kuće se dalje navodi da se ruske agencije nalaze iza velikog "Solar Wind" napada, i optužuje Moskvu da se miješala u izbore 2020. godine. Rusija poriče ovakve tvrdnje i odgovara da će odgovoriti na njih na odgovarajući način.
Sankcije koje je američka vlada najavila u četvrtak se nalaze u naredbi koju je potpisao američki predsjednik Džozef Bajden i dešavaju se u vrijeme velikih tenzija između dvije velesile. Prošlog mjeseca je Amerika optužila nekoliko ruskih zvaničnika i više vladinih tijela da su imali veze sa trovanjem kritičara Kremlja, Alekseja Navaljnija.
Bajdenova administracija je ubijeđena da je Ruska vlada iza sajber napada
U izjavi američkog predsjednika u četvrtak se navodi da Amerika ne želi da pokrene nove sukobe sa Rusijom, ali i da će čvrsto braniti nacionalne interese. Bajden je izjavio da se nada diplomatskom rješavanju problema i dijalogu, ali i da će ove sankcije imati strateški i ekonomski udarac na Rusiju, ako nastave da se bave destabilizacijom na internacionalnom planu.
Bajdenova administracija je ubijeđena da je Ruska vlada iza sajber napada koji su za cilj imali da podrivaju sprovođenje slobodnih i poštenih demokratskih izbora u SAD. Bajden poimence krivi rusku obaveštajnu službu SVR za SolarWinds napad, u kojem su sajber kriminalci dobili pristup preko 18.000 vladinih i privatnih računarskih mreža.
Najnovije sankcije targetiraju 32 tijela i zvaničnika optužena za uticaj na predsjedničke izbore 2020. godine i druge tipove pogrešnih informacija. SAD je izbacila deset diplomatskih zvaničnika, a ovim sankcijama se sprečava da američke finansijske institucije kupuju obveznice u rubljama od juna mjeseca.
Novi milenijum je donio novi arsenal digitalnog oružja i borba se sa fizičkih polja premjestila u virtuelne okršaje
Bajden očigledno želi da da do znanja da neće trpjeti nikakva neprihvatljiva ponašanja od Moskve, posebno u svojim državama, kao i da će biti odlučniji nego Trampova administracija. Glavna zabrinutost je kampanja sajber špijunaže pod nazivom SolarWinds, i dok izbacivanje zvaničnika Moskve nije nikakva novost kada se zaoštre odnosi dvije zemlje, finansijske sankcije imaće znatno ozbiljniji udarac na rusku ekonomiju.
U međuvremenu ruski ministar spoljnih poslova je ovaj potez nazvao "neprijateljskim korakom, koji opasno diže temperaturu konfrontacije". U izjavi se dodaje da će "ovako agresivno ponašanje naići na odgovarajući odgovor". U međuvremenu, EU, Nato i UK su izdali izjave koje podržavaju američke mjere.
Iako se ovo možda čini kao neočekivan potez američke vlade, jasno je da je novi milenijum donio potpuno novi arsenal digitalnog oružja, i da se borba sa fizičkih polja premjestila u virtuelne okršaje jedinica i nula. Uticaj lažnih informacija je postao sve ozbiljniji i veći, dovodeći u pitanje odigravanje najbitnijih događaja svake države kao što je u pitanju izborni proces. Zbog toga i ne čudi Bajdenova izjava koja nagovještava da Amerika zauzima čvrst stav i da neće dozvoliti nikakvo miješanje stranih faktora na svom tlu, fizičkom i virtuelnom.