Naučnici su snimili prve fotografije ugrožene grupe gorila s nekoliko mladunčadi u Nigeriji, saopštila je organizacija za zaštitu divljih životinja.
Prekorečne gorile (Gorilla gorilla diehli) snimile su postavljene kamere u planinama Mbe na jugu zemlje, navodi Društvo za zaštitu divljih životinja (WCS) u novom izvešću objavljenom u sredu.
Samo tristotinak pripadnika te podvrste gorila ostalo je u divljini i mogu se naći u izolovanjoj regiji uz granicu s Kamerunom.
Na ranijim snimcima iz 2012. i 2013. godine vidi se samo nekolicina gorila.
“Na ovim zadnjim snimcima prvi put se vidi više beba gorila u istoj grupi. Ohrabruje to da ima više beba u grupi, to znači da se uspešno razmnožavaju", rekao je za agenciju dpa direktor WCS-a za Nigeriju Andru Dan.
BREAKING:@WCS_Nigeriareleases first-ever images of world's rarest gorilla with groups of babies.https://t.co/0y5M1LUZFG@ArcusGreatApes@USFWS@CommunityCEPF@RainforestTrust@UNEP@NCZoo@zoos_aquariums@ColumbusZoo@zoonewenglandpic.twitter.com/TFxxj37aZr
— WCS Newsroom: #EarthStrong (@WCSNewsroom)July 8, 2020
Dodao je kako je ovo prvi put u 17 godina koliko proučava ove izuzetno sramežljive podvrste gorila da vidi pokazatelje porasta njihovog broja.
Prekorečne gorile žive u najnepristupačnijim delovima planina Mbe i nekod se verovalo da su istrebljene. Krajem '80-ih godina "ponovno su otkrivene".