Španija planira da postepeno pokrene ekonomiju paralisanu pandemijom koronavirusa, tako da bi turizam i sektor razonode mogli početi otvarati objekte tek nakon ljeta, saopštila je ministarka rada, Yolanda Diaz.
„Ministarstvo zdravstva će nam govoriti kao i dosad kako da se ponašamo, ali mi radimo nacrte dvije etape vraćanja ekonomije u normalu. Postepeno planiramo da pokrenemo proizvodnju do ljeta, a onda i otvorimo uslužne sektore do kraja godine“, rekla je Diaz.
Ona je dodala da će turizam, kultura ti razonoda imati enormne probleme, zbog čega se o tome razgovara sa socijalnim partnerima, prenosi SEEbiz.
Prije izbijanja krize s koronavirusom u španskom turizmu radilo je pet miliona ljudi.
"To je jako važan sektor, pa radimo na tome da ga zaštitimo, da ne padne toekom nadolazećih mjeseci u kojima neće biti aktivan", rekla je Diaz.
U ponedjeljak je dopušten odlazak na posao radnicima u građevinarstvu i industriji, nakon dvije sedmice zabrane u pokušaju sprečavanja širenja koronavirusa. Od proglašenja vanrednog stanja 14. marta oko 47 miliona stanovnika zatvoreno je domovima, a mogu izaći jedino u trgovine s hranom, apoteke, bolnice, kioske, banke, benzinske pumpe i da prošetaju pse.
Svi kafići, restorani i hoteli su zatvoreni, kao i granice, osim za prevoz tereta.
Vlada je na taj način pokušala da riješi zdravstvenu krizu, što posljedično vodi zemlju u sve dublju ekonomsku krizu.
Više od 450 hiljada preduzeća poseglo je za privremenim otpuštanjem radnika zatrpavši zavode za nezaposlene takvim zahtjevima. Dok ti zahtjevi ne budu potvrđeni, radnici ne mogu dobiti novčanu naknadu, što pogađa mnoge od oko četiri miliona privremeno otpuštenih. Neki od njih još nijesu primili novac za mart.
Španija ima najviše žrtava koronavirusa nakon Sjedinjenih Američkih Država i Italije, te najviše zaraženih u Evropi.