Naučnici su prvi put, uz pomoć posebno konstruisanog elektrokardiograma, izmerili broj otkucaja plavog kita - najvećeg sisara na planeti i ostali zatečeni dobijenim rezultatima.
Istraživači Univerziteta Stenford su, posle carskih pingvina i kitova ubica uspeli da prikače posebno dizajnirani eklektrokardiogram na odraslog muškog kita, dugog oko 22 metra, u zalivu Moterej, nedaleko od obale Kalifornije i došli su do neverovatnog podatka.
Naime, plavom kitu, koji može da dostigne dužinu od 30 metara i težinu od 200 tona, se, kada zaroni, broj otkucaja srca se smanjuje na samo dva otkucaja u minutu.
Maksimalni broj otkucaja srca koji su zabeležili bio je 37 otkucaja u minuti, pošto se morski sisar vratio na površinu i udahnuo vazduh, prenosi CNN.
Naučnici kažu da im ovi parametri vitalnih fizioloških funkcija pomažu da shvate kako ove životinje, sa tolikom telesnom masom, žive.
Generalno, što je životinja veća, broj otkucaja srca je manji, jer srce čeka dok se krv distribuira kroz celo telo.
Normalan broj otkucaja srca kod ljudi je 60 do 100, a pod većim naporom može dostići i 200 otkucaja u minutu.
Najmanji sisari pak, imaju i do hiljadu otkucaja u minutu.
Kada zarone da bi lovili plen, kitovima opada broj otkucaja srca, obično na četiri do osam po minutu, u ekstremnim situacijama i do dva. Pošto izroni na površinu i udahne, broj otkucaja srca se kreće od 25 do 37 u minutu.