Smrtonosna epidemija ebole u Kongu proglašena je međunarodnom zdravstvenom krizom, objavila je danas Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) nakon što se virus ove sedmice proširio na grad od dva miliona ljudi.
Stručni odbor SZO je tri puta odbio da savjetuje agenciju Ujedinjenih nacija za zdravstvo da sačini deklaraciju za epidemiju, za koju su drugi stručnjaci tvrdili da je odavno ispunila uslove za proglašenje.
Proglašenje je uslijedilo nakon što se ebola pojavila u gradu Goma, u kojem živi više od milion ljudi.
WHO recommendations to all states after the #PHEIC declaration of Ebola virus disese in DR Congo pic.twitter.com/9QKOPLG8IY
— epidemi (@Epidemino) July 17, 2019
Od ebole je u Kongu do sada preminulo 1.600 ljudi, a direktor SZO Tedros Adhanom Gebrejezus izjavio je da je vrijeme da se svijetu skrene pažnja na opasnost.
On je na konferenciji za novinare u Ženevi rekao da je prihvatio savjet savjetodavnog odbora da proglasi globalnu zdravstvenu prijetnju, što je SZO do sada učinila četiri puta, uključujući pojavu ebole u zapadnoj Africi od koje je u periodu od 2014. do 2016. godine preminulo više od 11.000 ljudi.
Gebrejezuz je dodao da ne treba zatvarati granice Konga, jer ne postoji veliki rizik od širenja zaraze izvan tog područja.
Ove sedmice potvrđen je prvi slučaj ebole u Gomi, glavnoj regionalnoj raskrsnici u sjeveroistočnom Kongu s međunarodnim aerodromom na granici sa Ruandom.
Deklaracija o globalnoj zdravstvenoj krizi često donosi veću međunarodnu pažnju i pomoć, i ovo je peta takva deklaracija u istoriji.