Britanska kraljica Elizabeta ima 93 godine! . Pogledajte šta se sve u svetu dogodilo u protekle 93 godine.
Britanska kraljica Elizabeta DrugaI već 93 godine proslavlja svoj pravi rođendan 21. aprila. Međutim, centralna zvanična proslava kraljičinog rođendana organizuje se prve, druge, ili ponekad treće subote u junu.
Ove godine, centralna proslava 93. zvaničnog rođendana bila je održana 8. juna u Londonu.
Kraljica Elizabeta je britanski monarh sa najdužim stažom na tronu, tokom kojeg je bila svedok mnogih promena u svetu. Ona je prva čije su krunisanje, 1953. godine, snimale televizijske kamere. Inače, više od pola miliona televizora prodato je u Britaniji uoči tog događaja. Doživela je i uspon televizije u boji, mobilnih telefona i interneta. Kraljica Elizabeta je poslala mejl davne 1976. godine, kad svet uglavnom nije znao šta je to. U martu ove godine je postavila i prvu fotografiju na svoj Instagram profil.
Za vreme njenog vladanja, Velika Britanija je učestvovala u Drugom svetskom ratu, bila je jedan od tvoraca Evropske unije, koju je odlučila da napusti pre tri godine (doduše taj proces još nije realizovan, a ne zna se kada će).
Za svog mandata na mestu suverenog monarha, svedočila je promeni čak 13 američkih predsednika(!). Kada je rođena, a bilo je to 1926. godine, američki predsednik je bio Kelvin Kulidž, potom Herbert Huver, a onda Frenklin Ruzvelt, Hari Truman...
Ako gledamo samo njeno vladanje, susrela se sa svim američkim predsednicima od 1953. godine. Dakle, i sa Trumanom (prethodno i sa Ruzveltom, kome je već bio prestao mandat), Dvajtom Ajzenhauerom, Džonom Kenedijem, Lindonom Džonsonom, Ričardom Niksonom, Džeraldom Fordom, Džimijem Karterom, Ronaldom Reganom, Džordžom Bušom (starijim), Bilom Klintonom, Džordžom Bušom mlađim, Barakom Obamom i nedavno sa Donaldom Trampom.
Zavidan je i broj sovjetskih lidera, odnosno ruskih.
Godinu dana nakon što je Elizabeta rođena, preminuo je Vladimir Lenjin, ali je ispratila priličan broj predsednika Sovjetskog saveza i potom Rusije. Jozef Staljin, Nikita Hrušov, Leonid Brežnjev, Juri Andropov, Konstantin Černjenko, MIhail Gorbačov, Boris Jeljcin (menjao ga je jedno vreme Viktor Černomirdin), Vladimir Putin, Dmitrij Medvedev, pa opet Putin.
O KRALJIČINOM ROĐENDANU
Tradicija zvanične proslave suverenovog rođendana ustanovljena je iz praktičnih razloga. Monarsi koji su rođeni u zimskim mesecima često su se pri organizaciji parada i ostalih događaja na otvorenom prostoru, suočavali sa problemima prouzrokovanim hladnim i kišovitim vremenom.
Kralj Edvard VII (1901-1910), koji je bio rođen 9. novembra, bio je prvi britanski suveren koji je tokom svoje vladavine pomerao zvanično obeležavanje rođendana za maj ili jun. I Elizabeta II, od kada je preuzela englesku krunu 1952. godine, nastavila je tradiciju proslave zvaničnog rođendana u junu.
Ona svoj pravi rođendan obeležava u Vindzoru privatnom proslavom sa porodicom i prijateljima, dok
se njen zvanični rođendan uvek slavi organizovanjem ceremonije "Trooping of the Colour" (Parada šarenih uniformi) ispred Bakingemske palate.