Britanski parlament ponovo je danas odbacio i popravljeni sporazum o Bregzitu (Brexit) koji je premijerka Tereza Mej postigla s Evropskom unijom. Šta je "bekstop" i zašto je sporan?
Protiv sporazuma o uslovima izlaska Velike Britanije iz EU glasao je 391 poslanik, a za 242, prenosi BBC.
Tereza Mej je sinoć, uoči glasanja koje je održano danas popodne, uspjela da od predsjednika Evropske komisije Žan-Kloda Junkera i evropskog pregovarača Mišela Barnijea dobije minimalne koncesije oko "bekstopa", kao što je instrument za pokretanje spora protiv EU ukoliko Brisel pokuša da neograničeno zadrži Veliku Britaniju u carinskoj uniji i izražena obaveza da se do decembra 2020. pronađe alternativno rešenje.
Kada se parlament 15. januara prvi put izjašnjavao o sporazumu, koji je u međuvremenu nešto popravljen u korist Britanije, protiv su glasala 432 poslanika, a za 202.
Rezultat današnjeg glasanja znači da će se britanski poslanici sjutra izjašnjavati da li da Velika Britanija napusti EU 29. marta bez sporazuma sa Briselom.
Ako parlament sutra odbaci i izlazak iz EU bez sporazuma, na glasanju u četvrtak odlučivaće o tome li da se od EU traži odlaganje Bregzita za najviše tri mjeseca.
ŠTA JE BEKSTOP I ZAŠTO JE SPORAN
U pregovorima o istupanju Velike Britanije iz EU kao jedno od najspornijih pitanja se izdvojio takozvani "bekstop", mehanizam predviđen da obezbijedi da granica između Irske, članice EU, i britanske Sjeverne Irske ostane otvorena nezavisno od toga da li će London i Brisel postići sporazum o uređenom izlasku i budućim odnosima.
Iako obje strane tvrde da ne žele ni aktiviranje "bekstopa" ni uspostavljanje tvrde granice u Irskoj, EU je insistirala na nekoj vrsti osiguranja otvorene granice. Isto želi i irska vlada, budući da je otvorena granica jedan od ključnih dijelova mirovnog sporazuma iz 1998. kojim su okončani sukobi u Sjevernoj Irskoj.
"Bekstop" je instrument kojim se definišu uslovi pod kojima će irska granica ostati otvorena čak i u slučaju da Velika Britanija i EU ne postignu sveobuhvatni trgovinski sporazum.
Dakle, ako poslije isteka tranzicionog perioda poslije Bregzita, 2020. godine, ne bude trgovinskog sporazuma Londona i Brisela "bekstop" će automatski stupiti na snagu do pronalaženja alternativnog rješenja.
Prema odredbama o "bekstopu", Velika Britanija bi ušla u privremenu carinsku uniju s EU, što bi značilo da između Irske i Severne Irske ne bi bilo carinskih pregleda.
Takođe, Sjeverna Irska bi ostala vezana pravilima jedinstvenog tržišta, pa bi tako bile izbjegnute i druge provjere robe koja prelazi granicu.
To Britanci doživljavaju kao bezbjednosnu prijetnju i prevaru građana koji su se na referendumu izjasnili za razlaz sa EU.
Takav status Sjeverne Irske je tačka gde za britansku stranu nastaje problem. Naime, dok bi Sjeverna Irska faktički bila dio jedinstvenog tržišta, ostatak Velike Britanije ne bi to bio, pa bi se morale uvesti provjere za robu koja prelazi iz Sjeverne Irske u ostatak Velike Britanije.
Početni zahtjev EU je bio da se "bekstop" odnosi samo na Sjevernu Irsku. Britanska vlada je to, međutim, odbila navodeći da ne može prihvatiti da Sjeverna Irska ima drugačije carinske propise od ostatka zemlje.
Britanski kritičari "bekstopa" kao glavne sporne tačke navode to da Velika Britanija ne bi mogla jednostrano da istupi iz tog mehanizma, da je "bekstop" opisan kao "vremenski neograničen", odnosno da će se primjenjivati sve dok "djelimično ili u cjelosti" ne bude zamijenjen drugim sporazumom.
Proizvođači automobila bježe iz Velike Britanije
To, prema pristalicama Bregzita, znači da bi EU mogla beskonačno dugo da drži Veliku Britaniju u carinskoj uniji i spriječi je da sklapa sopstvene trgovinske sporazume.
Britanski poslanici su u januaru ogromnom većinom glasova odbacili predloženi tekst sporazuma o uređenom razlazu, a mnogi su nakon toga od premijerke zatražili da ispregovara izmjene odredaba o "bekstopu".
Novi poraz Tereze Mej
Sporazum će i pored toga imati velike teškoće da bude usvojen, jer su se protiv njega izrazili uticajni konzervativni poslanici i opozicioni laburisti, a britanski državni tužilac je iznio stav da izmjene samo smanjuju rizik od vremenski neograničene carinske unije a ne eliminišu je.
Britanska vlada tvrdi da je nemoguće napraviti sporazum o razlazu bez "bekstopa" jer EU zahtjeva da ta odredba postoji.