Nakon što je Španija dovela u pitanje strategiju proširenja EU na zemlje Zapadnog Balkana i ceo proces zbog pitanja Kosova, oglasila se EU. Komentarišući postojanje "non-pejpera" Španije, portparol EK kaže da bi trebalo sačekati.
Prema rečima Maje Kocijančić, portparola EK, strategija Evropske komisije "pokriva" ceo region i trebalo bi da se sačeka da se taj dokument predstavi, a potom će se, u skladu sa procedurom, čuti i mišljenja zemalja-članica.
Samo nedelju dana pre usvajanja Strategije proširenja za zemlje Zapadnog Balkana, koja će biti usvojena 6. februara na kolegijumu komesara u Strazburu, Španija je dovela u pitanje ne samo strategiju već i ceo proces zbog pitanja Kosova.
Španija se oštro suprotstavlja uključivanju Kosova u bilo koji proces koji ostavlja utisak da se Kosovo tretira kao država, piše Koha ditore.
U pismu u obliku "non paper" koje je Španija dostavila pred usvajanje strategije proširenja na Zapadnom Balkanu i koji je dnevnik obezbedio, Španija se suprostavlja upotrebi termina WB6, što je skraćenica sa šest zemalja Zapadnog Balkana, i ističe da "Kosovo nije deo procesa proširenja", piše list.
Ako se uzmu u obzir primedbe Španije, prema navodima ovog dnevnika, onda Strategija proširenja EU, umesto podrške, još više gasi nade za poverenje u proces proširenja EU.
"U diplomatskim krugovima se pominje da Španija misli da se suprotstavi i učešću Kosova na Samitu EU i zemalja Zapadnog Balkana u Sofiji", piše Koha.
"Koha" je takođe objavila da je potpredsednik kosovske vlade Enver Hodžaj u ime Prištine uputio pismo komesaru EU za proširenje Johanesu Hanu u kojem se izražava zabrinutost Prištine zbog neizvesnosti evropske perspektive za Kosovo u novoj strategiji EK.
Ni Margaritis Šinas, takođe portparol Komisije, ni Maja Kocijančič, koji su danas odgovarali na pitanja srpskih i albanskih novinara na redovnom brifingu, nisu hteli to da komentarišu, ističući da prvo treba sačekati i videti sve elemente dokumenta.
Na pitanje Tanjuga koliko stav jedne zemlje-članice i to tako čvrst stav kao što ima Španija može da utiče na EK, ali i kako komentarišu pismo Hodžaja, Kocijančić kaže:
"Strategija je dokument koji će usvojiti Evropska komisija, ona pokriva ceo region. Dobijamo stavove, mišljenja zemalja-članica ali to je dokument EK. Kada jednom dokument bude usvojen on ide na Savet i onda ga razmatraju zemlje članice. Prvo da vidimo da dokument bude predstavljen a onda će uslediti diskusija."
Prema njenim rečima, radi se o važnom dokumentu, jednom od važnih koraka za Zapadni Balkan ove godine. Podsetila je da je Zapadni Balkan prioritet za aktuelno, bugarsko, predsedavanje EU , da će biti više sastanaka ove godine uključući samit u Sofiji u maju. Još jednom je rekla da startegija pokriva ceo region, kao i da ceo Zapadni Balkan ima evropsku perspektivu.