Meteorološka "ciklon bomba", praćena jakim vjetrovima i obilnim snijegom, pogodila je sjeveroistok SAD, na Floridi je pao snijeg posle skoro tri decenije, a na društvenim mrežama objavljuju se skoro nestvarne fotografije "moći zime".
Izuzetno niske temperature izazvale su haos u saobraćaju u Njujorku i Bostonu.
Skaj njuz navodi da je na Floridi prvi put pao snijeg posle 29 godina, kao i da su na obalu Masačusetsa isplivale četiri zaleđene ajkule.
One su u prethodnih nekoliko dana nađene na obali rta Kod.
Frozen shark up in Massachusetts. Gotta love Florida. pic.twitter.com/iRRjyqiEAI
— ASEW (@AllSeeingEW) December 30, 2017
Na društvenim mrežama objavljena je i fotografija zamrznutog talasa na plaži Nentaket.
Surf's Frozen? Slurpee Waves Spotted on Nantucket Beach https://t.co/w4tu2MOXpQpic.twitter.com/Gs09DkQxlT
— Live Science (@LiveScience) January 5, 2018
Na Floridi je toliko hladno da se iguane, nenavikle na niske temperature, koče i padaju sa drveća u predgrađima Majamija, piše AP.
Nacionalni meteorološki institut u Majamiju saopštio je da je u djelovima južne Floride temperatura u četvrtak tokom jutra bila pet stepeni Celzijusa što je dovoljno hladno da parališe zelene iguane.
It's so cold in Florida that frozen iguanas are falling out of trees https://t.co/32U9Uz586ppic.twitter.com/4S7ru0OuAf
— CNN (@CNN) January 5, 2018
Ova hladnokrvna stvorenja koja nastanjuju tropske oblasti Kariba, Centralne i Južne Amerike, počinju da se, smrzavaju kad temperatura padne istod 10 stepeni, kaže Kristen Somers iz Komisije za očuvanje riba i divljih životinja na Floridi.
"To je previše hladno da bi se kretale", dodaje Somers.
The scene at my backyard swimming pool this 40-degree South Florida morning: A frozen iguana. pic.twitter.com/SufdQI0QBx
— Frank Cerabino (@FranklyFlorida) January 4, 2018
Nisu samo reptili pogođeni ovonedjeljnim talasom hladnoće. Morske kornjače takođe se koče od za njih neuobičajeno niskih temperatura, navodi AP.
Biolozi Komisije za zaštitu životinja su u nekoliko slučajeva spasli kornjače koje su plutale po vodi ili blizu obale, ali spasilačke akcije za iguane nisu planirane.
Sharks are being found frozen to death as North America experiences extremely cold weather. pic.twitter.com/AZ25tHF8zX
— TRT World (@trtworld) January 5, 2018
Dobronamernim stanovnicima koji pronađu ukočene iguane savjetuje se da ih ne diraju jer bi mogle da se osjete ugroženim i da ujedu kada se zagriju.
"Nemojte da pretpostavite da su mrtve", kaže Somers.
POGLEDAJTE FOTOGRAFIJE:
U nekim djelovima Sjedinjenih Američkih Država toliko je hladno da se kapljice ključale vode u vazduhu kristalizuju u led i snijeg prije nego što padnu na zemlju.
"Voda je posebna materija", kaže Tenil Jutal, arktički klimatolog za Nacionale agencije za okeane i atmosferu objašnjavajući da ona može da postoji istovremeno u tri agregatna stanja - tečnom, gasovitom i čvrstom.
To je, kako kaže, poznato kao trostruka tačka, a da bi se to dogodilo temperatura treba da dostigne 0,01 stepen Celzijusa, prenosi Nešenel džiografik.
Prema njegovim riječima, kad voda proključa dodaje se energija vodi u tečnom stanju. Ta energija udaljava međusobno molekule sve dok voda ne ispari u gasovito stanje.
"Kad bacite ključalu vodu u vazduh, ona se pretvara u vrele kapljice", kaže Jutal.
Zbog toga te vreline kapljice počinju da isparavaju. Ali pošto hladni vazduh ne može da održi isparavanje vode kao topao, dolazi do kondenzacije vode. Ekstremno hlade temperature brzo zaleđuju kapljice vode koje padaju u vidu ledenih kristala, zaključuje on.
Dvonedjeljni talas hladnoće ispod pet stepeni 2010. godine ubio je mnogo iguana, kao i burmanskih pitona i drugih gmizavaca koji žive u suptropskoj klimi južne Floride.
Olujno nevrijeme je rezultat brzog spuštanja pritiska, koji neki meteorolozi nazivaju "bombogeneza" ili "ciklon bomba", a koje donosi obilne sniježne padavine i snažne vjetrove.