Grupa ruskih hakera je poslije više godina nelegalnih aktivnosti postigla dogovor s ruskom Federalnom službom bezbjednosti (FSB), ali je nešto krenulo po zlu i nekolicina je uhapšena. Akcija otkrila prljavi svijet ruskih obavještajaca.
Grupa Šaltai Boltai (kao Hampti Dampti iz dječije pjesmice) je nekoliko godina objavljivala pisma i dokumente koje je ukrala od ruskih zvaničnika. Kada im je FSB stala za vrat pristali su na dogovor - da pokažu šta su otkrili bez objavljivanja u zamjenu za zaštitu. Nešto je, međutim, krenulo naopako i vođa grupe i dva člana su završili iza rešetaka.
Aleksandar Glazastikov rekao je za rusku nezavisnu televiziju Dožd iz Estonije gdje traži azil, da njegova grupa nema nikakve veze s hakovanjem imejlova američke Demokratske partije. Administracija prethodnog predsjednika SAD Baraka Obame optužila je Rusiju da je izvodila hakerske napade kako bi se pomoglo Donaldu Trampu da pobijedi na izborima.
"Naša grupa nikada nije napadala mete izvan Rusije. Nisu nas interesovale ni demokrate ni republikanci", rekao je Glazastikov.
On, međutim, nije rekao da li su pripadnici FSB-a koji su kontaktirali tu grupu, isti oni koji su uhapšeni u decembru po optužbama za špijuniranje u SAD. Ta hapšenja su u ruskim medijima podstakla spekulacije da su uhapšeni možda povezani s hakerskim napadima na Demokratsku partiju.
U intervjuu Glazastikova nisu iznijete informacije o ruskom miješanju u američke izbore, ali pruža uvid u svijet ruske politike, gdje se hakeri koriste u međusobnim sporovima krugova u Kremlju i rivalskih obavještajnih službi, navodi agencija Asošiejted pres.
Glazastikov je rekao da je vođa grupe Vladimir Anikejev osnovao "Šaltai Boltai" za objavljivanje informacija od javnog značaja.
Grupa je brzo dobila pažnju u javnosti objavljivanjem pisama vladinih zvaničnika, tajkuna povezanih s Kremljom i umjetnika koja ih prikazuju kao beskrupulozne i cinične. Šaltai Boltai je počeo da zarađuje ucjenjivanjem svojih žrtava da plate kako ne bi bili objavljeni njihovi lični podaci.
Glazastikov je rekao da vjeruje da je grupa pretjerala 2015. kada je objavila pisma i dokumenta šefa građevinskog odjeljenja Ministarstva odbrane i onda objavila otvoreno pismo šefu vojne kontraobavještajne službe u kojem je ismijana sposobnost te agencija da čuva tajne.
"Igrali smo se s vatrom", rekao je Glazastikov.
On je rekao da su neimenovane osobe, vjerovatno iz Ministarstva odbrane, kupile dokumenta ukradena od šefa odjeljenja ministarstva za izgradnju za oko 100.000 dolara.
Pored toga, FSB, u nadmetanju za uticaj s ostalim službama, držala je tu hakersku grupu na nišanu.
Glazastikov je naveo da mu je vođa grupe Anikejev rekao da ga je kontaktirao FSB s porukom: "Momci, znamo sve o vama. Nećemo vas hapsiti, ali željeli bismo da znamo šta radite".
Glazastikov procjenjuje da je grupa zaradila oko dva miliona dolara od 2014, ali je veći dio novca portrošila na pokrivanje "operativnih troškova". Za sebe kaže da je zaradio manje do 100.000 dolara.
Ministarstvo odbrane Rusije i FSB zasad nisu komentarisali Glazastikove tvrdnje.