Premijer Rumunije Sorin Grindeanu izjavio je danas da on neće podnijeti ostavku "kako bi udovoljio ulici". Na glavnom trgu u Bukureštu i dalje protestuje 70.000 ljudi, iako je sporna uredba povučena.
Premijer koji je pokušao da dekretom proturi olakšice za korupciju političara kaže da "parlament ukoliko to želi može da vladi izglasa nepovjerenje kroz demokratsku proceduru".
Grindeanu je to rekao za privatnu televiziju Antenu 3, nakon što je rumunska vlada ranije danas povukla spornu uredbu kojom se dekriminalizuju mnogi slučajevi korupcije i zbog koje su danima protestovali građani širom zemlje, prenio je Ađerpres.
Uprkos povlačenju sporne uredbe, više od 100.000 ljudi okupilo se i večeras, šesti dan za redom, na protestima protiv vlade na Trgu Viktorija u Bukureštu i okolnim trgovima prenosi Ađerpres.
Učesnici protesta, koji i dalje pristižu, traže ostavku vlade i raspisivanje vanrednih izbora
Lider vladajuće Socijaldemokratske partije Liviu Dragnea ocijenio je za jednu lokalnu televiziju da Grindeanu mora da razgovara sa ministrom pravde te zemlje Florijanom Jordakeom i odluči da li će da ga zadrži na toj poziciji, prenio je Rojters.
Premijer je juče, kada je najavio povlačenje uredbe, optužio ministra pravde da nije dobro obrazložio uredbu i da je zbog toga nastala sva halabuka u narodu.
Odluka o povlačenju uredbe donijeta je ranije danas na hitnoj sjednici vlade.
Demonstranti su nakon ukidanja uredbe poručili Grindeanuu i njegovoj ljevičarskoj vladi da su na "tankom ledu" i da korupcija mora biti iskorijenjena.
"Nadam se da je ovo pravo ukidanje. Držaćemo ih na oku", rekao je jedan od učesnika protesta Danijel (35).
Grindeanu je u subotu, najavljujujući odluku o povlačenju uredbe rekao da će to učiniti jer ne želi da "dijeli Rumuniju".
"Ne želim podjele. Rumunija ne može da bude prepolovljena. Rumunija sada izgleda kao da je podijeljena na dva dijela, a možda i više djelova. Takva situacija je poslednje što želim", naglasio je on.
Građani su protestovali protiv urede jer smatrajući da ona prijeti da uruši sve napore države u borbi protiv korupcije i korumpiranih zvaničnika.
Premijer Grindeanu je ocijenio da nisu svi argumenti u prilog ovoj uredbi dobro predstavljeni u javnosti, zbog čega je nastala "velika konfuzija, a bilo je puno iskrivljenog tumačenja". Za to će, kako je naveo, ministarstvo i ministar pravosuđa snositi i snose svu odgovornost.
Kao jedno od obrazloženja za donošenje te uredbe ranije je bilo navedeno i rasterećenja prenatrpanih rumunskih zatvora. Prema njoj je trebalo da kažnjivi zatvorom postanu samo prekršaji u kojima je šteta veća od 44.000 evra.
POBJEDA: Rumuni "oborili" uredbu, sad traže ostavke
Iduće nedelje bi o zakonitosti uredbe trebalo bi da se izjasni i Ustavni sud.
Demonstranti su bili gnijevni jer je ta sporna mjera prijetila da uruši sve napore države u borbi protiv korupcije i korumpiranih zvaničnika.
Ovo su najmasovniji protesti u Rumuniji od pada komunizma u toj zemlji 1989. godine, koji je oboren brutalnim ubistvom diktatora Nikolaja Čaušeskua.