Šef diplomatije Poljske, Vitold Vaščikovski, najavio je danas u Varšavi da će Poljska tužiti Rusiju Međunarodnom sudu pravde u Hagu zbog toga kako je vodila i zaključila istragu o pogibiji predsjednika Poljske, Leha Kačinjskog, 2010.
Rusija će, pored istrage pada aviona u Smolensku, biti tužena i zbog toga što odbija da vrati olupinu predsjedničkog "tupoljeva".
"Poslije sedam godina naše mogućnosti su se iscrpile. U ovom trenutku završava se pisanje tužbe Međunarodnom sudu pravde u Hagu i tu tužbu ćemo predstaviti za nekoliko dana ili nedelja", kazao je Vaščikovski.
Šef poljske diplomatije rekao je da su vlasti, tj. konzervativna stranka Pravo i Pravda koju vodi brat blizanac pokojnog predsjednika Jaroslav Kačinjski, godinu dana otkako su ponovo na vlasti pokušavale da neposredno razgovaraju s Rusijom.
Dodao je da je poslije nesreće tadašnji predsjednik Rusije, Dmitrij Medvedev, obećao da će olupinu vratiti na prvu godišnjicu tragedije.
"Rusi su, kao što gospodo znate, odgovarali negativno, povremeno arogantno. Probali smo da dobijemo podršku i od naših raznih saveznika", kazao je poljski ministar.
GREŠKA PILOTA, ILI...
Avion poljskog predsjednika Kačinjskog s visokom državnom delegacijom i gotovo cijelom komandom vojske, srušio se 10. aprila 2010. u pokušaju pilota da sleti u nemogućim uslovima zbog guste magle na tehnički loše opremljeni vojni aerodrom u Smolensku, na zapadu Rusije. Nesreću nije preživio niko od 96 putnika i članova posade.
Ruska i poljska istraga zaključile su da je za nesreću krivo insistiranje da avion sleti, kako predsjednik i delegacije ne bi zakasnili na važnu komemoraciju poljskim oficirima (rusko strijeljanje za vrijeme Drugog svjetskog rata u Katinjskoj šumi).
Kontrola leta je kazala da nema uslova za sletanje, premda poljska istraga krivi još i ruske kontrolore da su i krvi zato što nisu, bojeći se diplomatskog skandala, slijetanje direktno zabranili.
Jaroslav Kačinjski insistira, međutim, na teoriji zavjere - da njegov brat nije stradao u avionskoj nesreći već da je na njega izvršeno političko ubistvo i avion oboren po naređenju tadašnjeg ruskog premijera, sada predsjednika, Vladimira Putina.
Kačinjski je po dolasku njegove stranka na vlast 2015. godine naredio da se povede nova istraga.
Poljske vlasti traže od Rusije da vrati olupinu aviona, ali Moskva to odbija pošto i rusko tužilaštvo ne završava istragu sve dok traje poljska istraga u kojoj su optuženi i ruski kontrolori, pri čemu je olupina dokaz.
Pristalice teorije zavjere i atentata na čelu s Kačinjskim i ministrom odbrane Antonijem Maćerevičom vjeruju da će sa na olupini naći tragovi eksploziva i dokazi za atentat. Prošle godine su započeli eskhumacije i ponovne obdukcije svih žrtava nesreće.