Nekoliko desetina umrlih, smrznute reke, otkazani letovi i saobraćajne nesreće samo su neke od posledica visokog snega i veoma niskih temperatura koji su potpuno okovali Evropu, javljaju agencije.
Za poslednja 24 sata u Poljskoj je od posledica smrzavanja umrlo još šest ljudi, čime se ukupan broj umrlih od novembra popeo na 71, saopštile su poljske vlasti.
Policija je apelovala na stanovništvo da pomognu najugroženijima, posebno beskućnicima imajući u vidu da se živa spustila ispod minus 20 stepeni, prenosi AFP.
Širom zemlje objavljeni su i alarmi na smog, uz poziv da deca i stariji ostanu u kućama.
Zbog grejanja na ugalj zagađenje vazduha dostiglo je najviši nivo u poslednjih nekoliko godina.
Temperatura na severu Grčke dostigla je -18 stepeni, a mnogi delovi zemlje prekriveni su snegom. U pojedinim regionima zatvorene su škole, prekinute telefonske linije i snabdevanje vodom i strujom.
Grčka ostrva su sasvim nepripremljena za sneg, a na Lezbosu vožnja nije moguća bez lanaca za sneg, dok je na Eviji sneg dostigao visinu od dva metra.
U Češkoj se smrzlo najmanje šest osoba, a u Italiji, gde je veoma otežan drumski, železnički vazdušni i pomorski saobraćaj, najmanje osam.
U Srbiji je i dalje na snazi crveni meteoalarm. Vanredna situacija je u 11 opština, najkritičnije na jugu Srbije. Evakuisano je oko 120 osoba tokom noći nedelja na ponedeljak.
Švajcarska policija je saopštila da su dve osobo poginule, a dve ozbiljno povređene kada je vozilo kojim su putovali proklizalo i kotrljalo se alpskim putem više od 200 metara.
Duž hrvatskog primorja, nenaviknutog na ovako niske temperature, mraz i jak vetar zaledili su cevi pa je na hiljade kuća ostalo bez vode. Obustavljen je vazdušni i pomorski saobraćaj, a na snazi je i zabrana sabraćaja preko mostova. Temperature u Dubrovniku i Splitu pale su na -7, more se zamrzlo u plićim zalivima, a jak vetar oborio je mnoge drevne borove i masline duž obale.
U Albaniji su od mraza u poslednja tri dana preminule najmanje četiri osobe, a na desetine sela na severu zemlje su potpuno odesečena. U mnogim gradovima, uključujući i Tiranu uvedene su restrikcije vode i struje i obustavljena nastava.
Oko 2.000 domova na severoistoku Bugarske ostalo je bez snabdevanja električnom energijom, a zbog velike količine snega škole širom zemlje su zatvorene.
Pokušaji putara da dopru do udaljenih sela otežani su jakim vetrom.
Gradonačelnica Bukurešta Gabrijela Firea rekla je da će zatvorenike iz dva zatvora poslati na ulice kako bi čistili kolovoze zajedno sa policijskom jedinicom inače namenjenom za razbijanje demonstracija.
Ministar energetike Toma Petku rekao je da je Rumunija odbila zahtev Bugarska za pomoć u električnoj energiji, jer je elekromreža Rumunije već preopterećena.
U Moskvi su umrle dve, a 190 osoba potražilo je medicinsku pomoć zbog hipotermije. Po podacima ruske meteorološke službe, 6. januar je sa -31 bio nahladniji dan u Moskvi od 1987. godine, dok je u gradovima na Uralu temperatura pala na -35.
U Istanbulu je otkazano 277 letova, škole u najvećem gradu Turske i dalje su zatvorene, linije trajekta su u prekidu, a radno vreme zaposlenih u javnom sektoru je skraćeno.