Vršilac dužnosti vicepremijera Španije izjavila je da će se istraga protiv poznatih ličnosti, kao što su fudbaler Lionel Mesi i filmski režiser Pedro Almodovar fokusirati na to da li su kompanije zadržale novac i da li je on prijavljen.
Soraja Sank De Santamarija je u intervjuu televiziji Telesinko, izjavila da se čini da će Vlada Paname da sarađuje sa španskim vlastima u istrazi protiv kompanija u različitim "poreskim rajevima" kreiranim od strane panamske advokatske firme Mosak Fonseka.
Od 2012. godine, Španija traži od svojih poreskih obveznika da prijave svoju imovinu u inostranstvu.
De Santamarija je rekla da će španske vlasti "ući u trag novcu i odnose sa trećim licima", prenosi AP.
Mesi je negirao da je počinio nezakonite radnje, a Almodovarov brat je izjavio da je njihova kompanija rasformirana nekoliko godina nakon što je otvorena tokom devedesetih godina prošlog veka.
Među Špancima čija imena se pominju u brojnim dokumentima koji su procurili u javnost se nalaze sestra bivšeg kralja Huana Karlosa i sin bivšeg dugogodišnjeg regionalnog lidera Katalonije.
FRANCUSKA VRAĆA PANAMU NA LISTU "PORESKIH RAJEVA"
Francuski ministar finansija Mišel Sapen izjavio je danas da će Francuska vratiti Panamu na svoju listu država koje ne sarađuju u naporima da se uđe u trag utajivačima poreza, preneo je AFP.
"Francuska je odlučila da vrati Panamu na spisak zemalja koje ne sarađuju po tom pitanju, sa svim posledicama koje to nosi po one koji su obavljali transakcije preko te centralnoameričke zemlje", rekao je Sapen u obraćanju parlamentu.
"Panama je želela da verujemo da poštuje najznačajnije međunarodne principe", rekao je Sapen i naveo da je tako "uspela da izbegne vraćanje na našu crnu listu poreskih rajeva".
Panama je prošlog juna, kada je Evropska komisija predstavila plan za borbu protiv utaje poreza, bila jedna od 30 zemalja na listi "poreskih rajeva".
Juče je počela istraga povodom curenja miliona dokumenata koji razotkrivaju da su svetski bogataši, državnici, FIFA, 140 istaknutih političara, skrivali novac u poreskim oazama.
"Panamski papiri" pokazuju da su više od 500 banaka, njihove podružnice i ogranci registrovali skoro 15.600 ofšor kompanija preko firme Mosak Fonseka, a velika većina ih je osnovana od 1990-ih, navodi na svom sajtu (ICIJ) koji obuhvata 100 dnevnih listova.
Istraga se odnosi na period od gotovo 40 godina, od 1977. sve do decembra 2015. i pokazuje da su neke firme registrovane u poreskim oazama korišćene za pranje sumnjivog novca, trgovinu oružjem i drogama, kao i za utaju poreza.