Postoje strahovanja da bi diplomatsko zahlađenje u odnosima Velike Britanije sa Rusijom, nakon tvrdnji da je ruski predsjednik Vladimir Putin "vjerovatno odobrio" ubistvo Aleksandra Litvinjenka, moglo da ugrozi borbu protiv terorizma.
Britanski "Independent" piše da ruska podrška sirijskom režimu i navodno bombardovanje umjerenih pobunjenika i civilnih područja izazivaju međunarodnu osudu, ali sa porastom broja terorističkih napada u svijet, pojavljuju se pozivi za bližu saradnju.
Francuski predsjednik Fransoa Oland najavio je da želi da vidi Francusku kako "jača koordinaciju" sa Rusijom, dok američki i ruski piloti komuniciraju kako bi obezbjedili da se njihovi vazdušni udari u Siriji ne preklapaju, podsjeća "Independent".
Britanski premijer Dejvid Kameron i Putin dogovorili su se da sarađuju u borbi protiv ISIS u telefonskom razgovoru koji je uslijedio nakon što je Britanija proširila svoje operacije u Siriji.
Sada, međutim, pošto je istražna komisija britanske Vlade objavila da je Putin "vjerovatno odobrio" ubistvo bivšeg špijuna na britanskom tlu, odnosi koji su u fazi otopljavanja mogli bi da zahlade.
Analitičar Džon Lof iz instituta za međunarodne odnose Četem haus, smatra da je s obzirom na postojeći nizak nivo saradnje slučaj Litvinjenko neće unijeti neku razliku u odnosima Londona i Moskve.
"Za Rusiju nije najvažniji odnos sa Velikom Britanijom, već sa SAD", rekao je Laf i dodao da ne vjeruje da će Amerikanci da prekinu dijalog sa Rusijom zbog onoga što se desilo u Londonu prije deset godina.
On je, međutim, pominjanje Putinovog imena i bivšeg čelnika FSB NIkolaja Patruševa u izvještaju, ocijenio kao "značajno", uz ocjenu da to "može da utiče na odnose Rusije sa drugim državama, ne samo Britanijom".
"Ukoliko ste Oland ili (njemačka kancelarka Angela) Merkel i sastajete se sa Putinom, morate da se zapitate sa kim se rukujete", naglasio je analitičar.
"Mislim da će sveukupni efekat biti produbljivanje sadašnje izolacije Rusije", naveo je on.