Nemački obaveštajci tvrde da nema dokaza da se veliki broj terorista pomešao sa izbeglicama koje uveliko pristižu u Evropu, dok zvanična Sirija tvrdi da ih je dvadeset odsto.
Sirijski ambasador u Indiji Rijad Abas upozorava da čak 20 odsto migranata koji su ušli u Evropu imaju veze sa Islamskom državom!
Evropa je primila "loše elemente" na svoju teritoriju i suočiće se sa problemima u budućnosti - tvrdi Abas, komentarišući islamističke napade u Parizu 13. novembra.
Ovaj diplomata tvrdi da su se teroristi "ubacili" u razne delove Evrope.
"Sirijci pate, ali je činjenica da terorizam ne poznaje granice i da se može pojaviti u bilo kojoj zemlji", navodi sirijski diplomata.
Za razluiku od Sirijaca, nemačke službe bezbednosti tvrde da u ovom momentu istražuju "svega nešto više od deset" slučajeva protiv izbeglica, koje su pod sumnjom da su se u Siriji borili na strani Islamske države (ISIS), prenosi danas nemački politički magazin "Špigl".
Nemačke službe sigurnosti su do sada uvek ponavljale da nemaju okrivljujuće dokaze da džihadisti ciljano koriste reke izbeglica, kako bi teroriste prebacili u Nemačku, a istovremeno, niko takav jedan scenario nije želeo potpuno ni da isključi.
Ovo bi bio najkaraći opis stanja o tome šta znaju nemačke službe o izbeglicama i teroristima, što je, naročito posle terorističkih napada u Parizu, jedna od najvažnijih političkih tema.
U ovom momentu, istražuju nemačke službe bezbednosti svega u nešto više od deset slučajeva protiv izbeglica, koje su pod sumnjom da su se u Siriji borili na strani IS, a postupak je otvoren zbog članstva u nekom terorističkom udruženju, što ne znači, prenose mediji, da su oni u Nemačku došli, kako bi tu širili strah ili izazivali nasilje.
Kada da je reč o teroristima, maskiranim u izbeglice, predsednik Savezne službe za zaštitu nemačkog Ustava Hans-Georg Masen je rekao da je moguće da su sa izbeglicama stigli i teroristi i ograničio se, pri tom, da je to ipak manje verovatno.
"Moguće je da su sa izbeglicama i terosti došli, ali mi to smatramo za manje verovatno", rekao je Masen, povodom napada u Parizu i naglasio da se posle toga, u Nemačkoj ocrtava jedno pooštrenje unutrašnjo-političke debate o prijemu izbeglica.
Nemci u poslednjim anketama naglašavaju da su nezadovoljni politikom otvorenih vrata koju vodi kancelar Angela Merkel prema izbeglicama, a mediji ukazuju da najmanje trojica jakih političara iz redova njenih demohrišćana zahtevaju ograničenje broja pridošlica.
Islamistički napadi u Parizu prošlog petka odneli su 132 života, a povređeno je 350 osoba, od čega se 99 žrtava bori za život.
Islamska država preuzela je odgovornost za napade, a prema nalazima istrage i medijskim izveštajima, najmanje dva napadača boravila su neko vreme u Siriji.