U Japanu su danas otvorena birališta za vanredne parlamentarne izbore koje je sazvao premijer Šinzo Abe u pokušaju da izbore pretvori u referendum za ili protiv njegove ekonomske politike.
Ukupno 1.191 kandidat takmiči se za 475 poslaničkih mesta umesto 480 koliko ih je bilo u prethodnom sazivu.
Više od 10 miliona Japanaca već je glasalo u subotu u okviru posebnih mera uvedenih za one birače koji ne mogu danas da glasaju. Pravo glasa u Japanu ima 105 miliona ljudi.
Abe računa da će njegova vladajuća koalicija ostati na vlasti sa još brojnijom većinom, što će mu omogućiti da nastavi sa ambicioznim planom političkih i ekonomskih reformi.
Japanska ekonomija zapala je u recesiju, popularnost vlade je, prema anketama, opala, a Abeov kabinet potresali su mnogi finansijski skandali.
U normalnim okolnostima, to bi bile loše vesti za nekoga ko bi želeo da dođe na vlast, ali Abeu ide u korist to što Japanci imaju tendenciju ka jednopartijskom političkom sistemu, glasači su apatični, a takođe nema ni odgovarajućih alternativa njegovoj vlasti.
Istraživanja javnog mnjenja pokazuju da mnogi birači ne podržavaju nijednu partiju posebno, te Abeova Liberalno demokratska partija može da pobedi prosto po inerciji.
Glavna opoziciona Demokratska partija Japana bila je na vlasti tri godine, od 2009. do 2012, ali je izgubila poverenje birača koji su je ocenili nesposobnom pošto nije ispunila predizborna obećanja, i takođe nije pružila adekvatan odgovor posle zemljotresa, cunamija i nuklearne katastrofe 2011.
Prema anketama, očekuje se da Demokratska partija Japana osvoji samo petinu mesta u parlamentu, odnosno manje od 100.
Abeova partija takođe ima snažnog pristalicu u koalicionom partneru, budističkoj Komej partiji, za čije lojalne članove se očekuje da će glasati za kandidate vladajuće koalicije.