Rusija željela novi obavezujući sporazum, Vašington za neformalni dogovor. Na kraju nije bilo nikaakvog dogovora
SAD i Rusija, nakon nedjelju dana pregovora u Ženevi, nisu uspjeli da se dogovore o nacrtu novog sporazuma o nuklearnom oružju, saopštila je američka delegacija.
Sporazum o smanjenju strateškog naoružanja (Start) iz 1991. godine, kojim se ograničava vojni arsenal dvije države, ističe 5. decembra 2009. godine.
START je bio prvi sporazum za smanjivanje strateškog ofanzivnog nuklearnog oružja dvije vojne supersile.
Rusija bi željela novi obavezujući sporazum, dok se Vašington zalaže za neformalni dogovor.
Bivše sovjetske republike Belorusija, Ukrajina i Kazahstan takođe su učestvovale u pregovorima.
"Obje strane ističu da tokom pregovora (u Ženevi) nije postojala bilo kakva obaveza da se donese odluka o produžetku važenja postojećeg sporazuma", navodi se u saopštenju američke delegacije.
Dodaje se da će "SAD, Belorusija, Kazahstan, Rusija i Ukrajina nastaviti da proučavaju to pitanje".
Datum naredne rude pregovora nije saopšten, prenio je Rojters.
Britanska novinska agencija je podsjetila da su 2001. godine vlasti Sjedinjenih Američkih Država i Ruske Federacije saopštile da su shodno sporazumu rasporedile maksimalno po 6.000 nuklearnih bojevih glava.
Sastanak u Ženevi uslijedio je u trenutku kada su se između Vašingtona i Moskve zaoštrili odnosi zbog planova o razmještanju američkog antiraketnog štita u Centralnoj Evropi.
SAD namjeravaju da razmeste rakete presretače u Poljskoj koje bi bile povezane sa radarom u Češkoj.
Rusija u tome vidi prijetnju za svoju bezbjednost i upozorava da bi kao odgovor mogla da razmjesti rakete u Kalinjingradu, ruskoj enklavi između Poljske i Litvanije.
(agencije/MONDO - na fotografiji su strateški bombarderi B52, "sahranjeni" na groblju letjelica američke vojske AMARC u Dejv Montan vazduhoplovnoj bazi u Arizoni)