Strah od potencijalnog Trampovog "osvajačkog pohoda" zahvatio je Kanadu, Panamski kanal i Grenland, a sada se alarm upalio i u Meksiku.
Donald Tramp još nije ni ušao u Bijelu kuću, a već je digao svijet na noge svojim "prekrajanjima" mape globusa. Strah od potencijalnog Trampovog "osvajačkog pohoda" zahvatio je Kanadu, Panamski kanal i Grenland, a sada se alarm upalio i u Meksiku.
Tramp prijeti preuzimanjem Panamskog kanala, želi da da kupi Grenland - pri čemu nije isključio ni upotrebu vojne sile ili ekonomske prinude - a takođe je sugerisao da bi Vašington mogao da od Kanade da napravi 51. američku državu. Uzbunu u Meksiko Sitiju oglasila je, međutim, njegova najava da će promijeniti ime Meksičkog zaliva. Tramp je, u utorak rekao da će preduzeti korake da pokuša da preimenuje Meksički u Američki zaliv, navodeći da to "lijepo zvuči".
Zašto Tramp priča o tome?
Otkako se prvi put kandidovao za Bijelu kuću 2016, Tramp se više puta sukobljavao sa Meksikom oko brojnih pitanja, uključujući bezbjednost granica i nametanje tarifa na uvezenu robu. Tada je obećao da će izgradi zid duž američko-meksičke granice i natjerati Meksiko da to plati. SAD su na kraju izgradile ili obnovile oko 700 km zida tokom njegovog prvog mandata.
Kako piše AP, Meksički zaliv često se naziva "trećom obalom" SAD, zbog njegove obale koja se proteže duž više jugoistočnih američkih država. Zaliv se graniči sa pet američkih država - Floridom, Misisipijem, Luizijanom i Teksasom, kao i sa šest meksičkih država - Kintana Ro, Tamaulipas, Verakruz, Tabasko, Kampeče, Jukatan, te Kubom.
Amerikanci i Meksikanci različito nazivaju još jedno važno vodeno tijelo - rijeku koja formira granicu između Teksasa i meksičke države Čivave, Koavile, Nuevo Leona i Tamulipasa. Za Amerikance je ona Rio Grande, za Meksikance Rio Bravo.
Može li Tramp da promijeni ime Meksičkog zaliva?
Možda, ali to nije unilateralna odluka i druge zemlje ne moraju da se slože sa tim. Međunarodna hidrografska organizacija, čije su članice i SAD i Meksiko, obezbjeđuje da su svjetska mora, okeani i plovne vode jednako istraženi i mapirani, kao i na imenovanju nekih od njih. Postoje slučajevi u kojima zemlje koriste različite nazive za isto vodeno tijelo ili znamenitost u svojim dokumentacijama.
Lakše je kada se znamenitost ili vodeno tijelo nalazi unutar granica jedne zemlje. AP podsjeća da je bivši američki predsjednik Barak Obama 2015. odobrio naredbu Ministarstva unutrašnjih poslova za preimenovanje planine Mekinli, najvišeg vrha u Sjevernoj Americi, u Denali, što Tramp želi da preokrene.
Kako piše AP, odmah nakon Trampovih komentara u utorak, republikanska kongresmenka Mardžori Tejlor Grin iz Džordžije rekla je tokom intervjua sa podkasterom Benijem Džonsonom da će usmeriti svoje osoblje da izradi nacrt zakona o promjeni imena Meksičkog zaliva. Rekla je da bi takav potez obezbijedio sredstva za izradu novih mapa i administrativnih politika širom federalne vlade.
Šta je rekao Meksiko?
Predsjednica Meksika Klaudija Šejnbaum rekla je u četvrtak da je Meksički zaliv međunarodno priznat naziv i da Tramp "živi u prošlosti". Ona je potom pokazala mapu nekadašnjeg Meksika, koja uključuje i teritorije koje su sada dio SAD.
"Mislim da su predsjedniku Trampu rekli pogrešno, rekli su mu da je Felipe Kalderon (koji je vodio Meksiko od 2006-2012) i dalje predsjednik. Ali ne, u Meksiku su ljudi glavni". Meksička Amerika, to zvuči lijepo, rekla je Šejnbaum, a prenio Rojters.
Da li je i ranije pominjano preimenovanje Meksičkog zaliva?
Jedan član zakonodavnog tela Misisipija je 2012. predložio zakon o preimenovanju delova zaliva koji dodiruju plaže te države u Američki zaliv, što je kasnije nazvao šalom. Zakon je upućen odboru, ali nije prošao. A dvije godine prije toga se komičar Stiven Kolbert našalio na račun curenja nafte u Meksičkom zalivu 2010, nakon eksplozije naftne platforme "Dipvoter horajzon" u aprilu 2010. kod Luizijane. Rekao je da zaliv treba preimenovati u Američki jer "mi smo ga pokvarili, mi smo ga kupili", odnoseći se na politiku prema kojem treba platiti robu koju smo oštetili.