Ukrajina je najžešće udare nanijela Crnomorskoj floti, što je primoralo ruske brodove da se "odalje" od obala i da sve manje koriste baze na poluostrvu Krim.
jSkoro tri godine od početka rata u Ukrajini, ruska vojska je pretrpjela bolne udare, ali je uložila velike resurse kako bi regenerisala snage koje se bore na liniji fronta.
Ukrajina je najžešće udare nanijela Crnomorskoj floti, što je primoralo ruske brodove da se "odalje" od obala i da sve manje koriste baze na poluostrvu Krim.
Rat, koji je Moskvi omogućio značajne dobitke na istoku Ukrajine tokom 2024. godine, skupo je koštao ruske kopnene snage. Prema tvrdnjama iz Ukrajine, više od 780.000 vojnika je ubijeno ili ranjeno od februara 2022.
Zapadne procjene su nešto niže, ali se slažu sa ukrajinskim procjenama da su gubici Moskve dostigli najviše tačke tokom ove jeseni i zime u Ukrajini.
Početkom decembra, ukrajinska vlada je saopštila da je Rusija samo u novembru izgubila 3 milijarde dolara u oružju i opremi.
Ali brodovi ruske flote raspoređeni širom svijeta ostali su neoštećeni, iako je Ukrajina povremeno pokušavala sabotaže protiv ruske mornarice u Baltičkom i Kaspijskom moru.
Fotografije različitih rodova ruske vojske u akciji na frontu u Ukrajini možete pogledati u galeriji ispod.
Još u aprilu, glavnokomandujući američke vojske u Evropi, general Kristofer Kavoli, rekao je da je Rusija izgubila samo oko desetinu svojih vazdušnih snaga u Ukrajini. Ruska vojska nije izgubila "nikakav kapacitet" u nekim oblastima - uključujući strateške snage, svemirske kapacitete i avijaciju dugog dometa, rekao je Kavoli američkim zakonodavcima ranije ove godine.
U nadi da će nadoknaditi značajne gubitke, Moskva je svoju industriju postavila na ratnu osnovu i u stanju je da dopuni veliki dio opreme koju gubi, iako zapadni stručnjaci dovode u pitanje kvalitet opreme koja sada nadoknađuje gubitke.
Ali, rat je takođe doveo i do korišćenja novih tehnologija.
U prvim nedeljama rata, Rusija je rekla da je prvi put upotrijebila svoju raketu Kinžal u napadu na skladište oružja u zapadnoj Ukrajini.
Kinžal je hipersonična balistička raketa koju Rusi sada intenzivno koriste protiv Ukrajine. To je bilo jedno od oružja "nove generacije" koje je predstavio ruski predsjednik Vladimir Putin 2018. godine, i obično se lansira sa modifikovanih borbenih aviona MiG-31.
Skoro dvije godine kasnije, početkom 2024, iz Kijeva su saopštili da je Moskva upotrijebila još jednu raketu "sledeće generacije" protiv Ukrajine, Cirkon. Ruski zvaničnik je sredinom 2022. rekao da je Moskva završila testiranje hipersoničnog Cirkona.
Hipersonično oružje može da putuje najmanje pet puta većom brzinom od zvuka.
U novembru 2024. Rusija je ispalila novu hipersoničnu balističku raketu srednjeg dometa na mete u centralnom regionu Dnjepra. Ukrajinske vlasti su prvobitno prijavile napad interkontinentalne balističke rakete.
Moskva je saopštila da Orešnik može da putuje 10 puta većom brzinom od zvuka. Ukrajinski zvaničnici su rekli da je projektil koji je pogodio Dnjepar dostigao brzinu od 11 maha. Putin je sredinom decembra rekao da će Rusija početi masovnu proizvodnju rakete Orešnik za "zaštitu bezbjednosti Rusije i naših saveznika".
Rusija je takođe počela da koristi balističke rakete koje su isporučili njeni saveznici, kao što su Iran i Sjeverna Koreja.
Ruska vojska je krajem decembra objavila da je aktiviran novi puk koji upravlja sistemima protivvazdušne odbrane S-500, koji se godinama razvijaju kao nadogradnja S-400. Ukrajinska vojna obavještajna služba saopštila je još u junu da je Rusija premjestila djelove eksperimentalnog sistema na Krim.
Tenkovi i oklopna vozila
Rusija je izgubila značajan broj tenkova i oklopnih vozila u prvih nekoliko meseci od početka rata. Britanski istraživački centar, Međunarodni institut za strateške studije, saopštio je u februaru 2024. da je Moskva izgubila više od 3.000 tenkova u Ukrajini, što je broj koji premašuje inventar u trenutku kada je počeo rat.
Rusija je bila prinuđena da se u velikoj mjeri oslanja na tenkove i oklopna vozila iz ogromnih zaliha iz sovjetskog doba.
Ali zalihe su ograničene, a Rusija je rekla da je masovno povećala proizvodnju novih oklopnih vozila i tenkova. Zapadni stručnjaci su skeptični u pogledu kvaliteta ovih vozila.
Spekulisalo se da li je u ratu korišćen tenk T-14 Armata, koji je svojevremeno britanski vojni zvaničnik označio kao "najrevolucionarniji tenk u poslednjoj deceniji".