Ubistvo vrhovnog ruskog general-potpukovnika Igora Kirilova napravom za koju se vjeruje da je bila skrivena u skuteru može se po smjelosti uporediti sa Mosadovim napadom pejdžerima na Hezbolah ranije tokom godine.
Izvori ukrajinskog servisa BBC u bezbjednosnim i obavještajnim službama u Kijevu potvrdili su da njihovi agenti izvode operacije protiv ruskih vojnih i državnih zvaničnika koji učestvuju u ratu „svuda gdje ima tih ukrajinskih neprijatelja".
Navodi se da to obuhvata okupirane ukrajinske teritorije, Rusiju, kao i inostranstvo.
Ubistvo vrhovnog ruskog general-potpukovnika Igora Kirilova napravom za koju se vjeruje da je bila skrivena u skuteru može se po smjelosti uporediti sa Mosadovim napadom pejdžerima na Hezbolah ranije tokom godine, prema vojnom stručnjaku Ivanu Stupaku, bivšem oficiru Ukrajinske službe bezbjednosti (SBU).
„Ukrajinske tajne službe morale su da odluče da li da pucaju u njega, dignu ga u vazduh ili da ga otruju", rekao je on.
Ukrajinske vlasti još nisu zvanično komentarisale ovaj događaj.
Lista meta
Stupak je izjavio da SBU smatra legitimnom metom svakog ko priprema, planira, podržava i vrši rusku agresiju nad Ukrajinom.
Na listi meta koju je objavila ukrajinska obavještajna služba HUR su ruski generali i komandanti drugih snaga, kao što su ruske vazduhoplovne snage, koje vrše napade na ukrajinske gradove i energetsku mrežu.
Ali kad tajna služba donosi odluku koga će napasti, ona pažljivo važe faktore kao što su dostupnost i značaj svake pojedinačne osobe.
„Ova operacija bila je izuzetno profesionalno obavljena. Takvu operaciju mora da izvrši grupa ljudi", rekao je on za BBC.
„Morali su da saznaju da li je taj general naoružan, koga ima u društvu, da li ga prati ruska služba bezbjednosti."
Operativci su morali da rizikuju da budu uhvaćeni sa eksplozivom na ulicama Moskve ili da ih spazi stacionarni video nadzor - pored toga što su morali da osiguraju bezbjednu i brzu strategiju izvlačenja.
„Obavještajni operativac zadužen za organizovanje sličnih operacija jednom mi je rekao da kad šalje ljude na takve zadatke, za njega 20 minuta izgledaju kao tri dana.
„Veoma je opasno i naporno po živce za sve koji učestvuju."
Obavještajni rad i dezinformacije
General-potpukovnik Igor Kirilov, šef ruske odbrane hemijskim oružjem, posebno se isticao kao meta za ukrajinsku tajnu službu.
U ponedeljak je SBU osudio Kirilova (54) u odsustvu, rekavši da je „odgovoran za masovnu upotrebu zabranjenog hemijskog oružja".
Služba bezbjednosti tvrdila je da je Rusija pod vođstvom ovog generala upotrijebila hemijsko oružje više od 48.000 puta.
U oktobru je Velika Britanija stavila Kirilova na listu sankcionisanih osoba, rekavši da je on bio nadležan za upotrebu hemijskog oružja u Ukrajini i da je služio kao „istaknuti glasnogovornik dezinformacija iz Kremlja".
Moskva negira te optužbe.
Kirilov je takođe orkestrirao jednu od najozloglašenijih kampanja dezinformacija protiv Ukrajine još od izbijanja sukoba.