Nova sirijska vlast otkrila je čitave fabrike u kojima su narko-karteli pod zaštitom države proizvodili i prodavali narkotike.
Nakon pada režima Bašara al Asada u Siriji, on je sa porodicom pobjegao u Moskvu kod ruskog predsjednika Vladimira Putina. Nova vlast u toj zemlji, pobunjenička grupa Hajat Tahrir al-Šam (HTS), preuzela je sve vile i fabrike koje su pripadale narko-kartelima koji su radili pod zaštitom prethodnog režima, prenosi "Rojters".
Bliski istok bio je godinama preplavljen kaptagonom i amfetaminom. Uglavnom su zalihe toga bile povremeno otkrivene na carini ili tokom racija na žurkama.
Sada su mediji posetili vile blizu libanske granice i fabriku kaptagona koja se nalazi blizu prijestonice Sirije, Damaska. Čuvari fabrika rekli su da imaju problem zbog mirisa, a spaljene su sve zalihe kaptagona, dok su zadržane sirovine jer, kako su rekli, to bi moglo da bude korisno za ljekove.
"U Idlibu, kao što znate, toga nije bilo. Svi koji bi se bavili takvim aktivnostima bili bi izbačeni iz grada. Naravno, znali smo što se događa u ostatku Sirije. Režim je bio slomljen. Ekonomija je bila mrtva. Pa su se finansirali novcem od droge", rekao je Abu Baker, džihadista HTS-a.
Luksuzne vile iz komšiluka pripadale su oficirima iz Četvrte oklopne divizije. Nju je predvodio Maher, brat Bašara al Asada, a njega svi stražari zovu Basem.
"Basem je bio važan u ovom području i ulivao je strah u kosti svima koji su ovde živjeli, sve je bilo zabranjeno. Bio sam iskreno šokiran kada sam saznao za drogu ovdje, za te strašne operacije koje su uništavale zemlju. Nismo znali ništa o toj drogi", naveo je Abu Bilal, lokalni poljoprivrednik.
An industrial-scale drug lab producing a highly addictive drug called captagon was discovered just up the hill from a main road on the western edge of Damascus, the seat of power of the ousted President Bashar al-Assadhttps://t.co/94fBlrML9ppic.twitter.com/el3giyicSB
— Reuters (@Reuters)December 13, 2024
Šta je kaptagon?
Kaptagon je droga poznatija kao "kokain za siromašne". Na ulici mu se cena kreće od tri i 25 dolara, dok njegova proizvodnja košta svega nekoliko centi po tableti.
Prvobitno je nastao u Njemačkoj tokom 1960-ih godina i služio je za liječenje narkolepsije. Izaziva euforiju, iluziju i nagli nalet energije.
U većini zemalja svijeta je zabranjen zbog prevelike zavisnosti koju izaziva. Nakon što je izbio građanski rat u Siriji 2011, cjiela zemlja pretvorila se u idealno podneblje za ilegalnu trgovinu narkoticima, a Institut za strategiju i politiku "New Lines" je saopštio da je trgovina kaptagonom donijela zaradu od oko 10 milijardi dolara godišnje.
Izvor: AA/ABACA / ABACA PRESS / PROFIMEDIA(MONDO)