Oboren je transportni avion iznad Sudana, Rusija hitno pokreće istragu.
Sudanke paravojne Snage za brzu podršku (RSF) saopštile su da su oborile transportni avion u Darfuru, na zapadu zemlje. Pojavile su se snimci na kojima borci iz paravojnih snaga stoje na polju punom olupina. Na snimcima borci pokazuju identifikacijske dokumente koje su navodno pronašli u olupinama.
Iz ruske ambasade u Kartumu potvrđeno je da ruske diplomate istražuju incident koji se dogodio blizu granice sa Čadom. U saopštenju ambasade stoji da su Rusi možda bili u tom avionu. RSF je u ratu sa sudanskom vojskom od aprila prošle godine. Borci iz RSF-a tvrde: "Oborili smo ga projektilom zemlja-zrak."
Paravojne snage tvrde da su oborile "strani ratni avion" koji je pomagao sudanskoj vojsci. Bez pružanja dokaza, navode da je oboreni avion bombardovao civile.
Bad news: Russia sent an IL-76 military cargo plane full with weapons to a terrorist grouping in Sudan.
— Sergej Sumlenny, LL.M (@sumlenny)October 21, 2024
Good news: the terrorists have shot it down on friendly fire.
Ergo: dismantle Russia and you will be surprised how strongly world terrorism will declinepic.twitter.com/svkvuERIP8
"U operaciji su eliminisani svi strani plaćenici u avionu", stoji u saopštenju.
Na snimcima borci iz RSF-a stoje pored goruće olupine i govore da su oborili avion projektilom zemlja-zrak. Pokazuju dokumente, uključujući ruski pasoš i ličnu kartu povezanu sa kompanijom sa sjedištem u Ujedinjenim Arapskim Emiratima.
Zgužvana identifikaciona kartica, koja je navodno takođe bila iz aviona, identifikovala je avion kao Iljušin Il-76, kojim je upravljala firma New Way Cargo iz Kirgistana. Zanimljivo je da je grupa Conflict Observatory, koju finansira američki Stejt department i koja prati rat u Sudanu, povezivala ovaj avion sa naoružavanjem Snaga za brzu podršku. To sugeriše da je RSF možda slučajno oborio taj avion.
Zemlja je već godinama nestabilna. U izveštaju Conflict Observatory-a se navodi da je oružje iz Emirata transportovano putem letova za Amdjaras, grad u Čadu blizu granice.
"Ujedinjeni Arapski Emirati koristili su aerodrom kao putnu tačku za isporuku oružja RSF-u", stoji u izvještaju, koji napominje da su Emirati ponudili zajam od 1,5 milijardi dolara za brzi razvoj aerodroma.
✈️ In Sudan, an Il-76 cargo plane carrying Russians was shot down!pic.twitter.com/JoepmzEE9L
— MAKS 24 (@Maks_NAFO_FELLA)October 21, 2024
Stručnjaci Ujedinjenih nacija smatraju optužbe da su Emirati naoružali RSF "verodostojnim". U ratu u Sudanu do sada je ubijeno više od 24.000 ljudi. Sudanska vojska trenutno sprovodi pojačanu ofanzivu u blizini Kartuma, dok se njeni saveznici bore protiv RSF-a u Darfuru.
Sudan je nestabilan još od ustanka 2019. godine, kada je smenjen dugogodišnji diktator Omar al-Bašir. Kratkotrajna tranzicija prema demokratiji prekinuta je kada su dvojica generala, Abdel-Fatah Burhan i Mohamed Hamdan Dagalo iz RSF-a, udružili snage i pokrenuli vojni udar u oktobru 2021. godine. Međutim, njih dvojica su se posvađali i započeli međusobni sukob prošle godine.