Turski predsjednik Redžep Tajip Erdogan nije tajio da je Ankara zainteresovana da se pridruži BRIKS
Pojavili su se izvještaji da je Turska podnijela zvaničan zahtjev za članstvo u BRIKS-u, bloku zemalja u razvoju, dok se ovaj ekonomski savez priprema da razmatra primanje novih članica na zasijedanju u Rusiji od 22. do 24 oktobra, navodi BBC.
Navodi se da turski predsjednik Redžep Tajip Erdogan nije tajio da je Ankara zainteresovana da se pridruži, ali koliko je značajno za jednu zemlju, članicu NATO, da se pridruži nezapadnoj ekonomskom savezu koji predvode Rusija i Kina?
„Naš predsjednik je jasno stavio da znanja da Turska želi da učestvuje u svim važnim platformama, pa i u BRIKS-u", izjavio je Omer Čelik, portparol vladajuće Erdoganove Partije pravde i razvoja.
On nije potvrdio izvještaje da je Ankara podnijela zvaničan zahtjev za članstvo, ali je rekao da je to „u procesu".
Očekuje se da BRIKS raspravlja o primanju novih članova na zasijedanju u zapadnom ruskom gradu Kazanu od 22. do 24. oktobra.
Šta ako se Turska pridruži BRIKS-u?
Ako Turska zaista bude bila pozvana da se pridruži, biće to prva zemlja članica NATO koja će postati članica nezapadnog ekonomskog saveza predvođenog Rusijom i Kinom.
„Mislim da će biti prilično simbolično i važno, ne samo za Tursku i BRIKS, već i za NATO i zapadni blok", kaže Kerim Has, ekspert za tursko-ruske odnose.
Naglašava kako su Turskoj potrebne strane investicije i da je morala da razgrana odnose imajući u vidu duboku ekonomsku krizu kroz koju prolazi zemlja.
„Ako turska privreda bude kolabirala, to će se loše odraziti po evropske banke, zato što turska privreda uglavnom zavisi od njih", kaže on.
„Gotovo polovina turske trgovine je sa zemljama EU."
Prema Savetu Evropske unije, taj blok je ubjedljivo najveći trgovinski partner Turske, na koju odlazi 31,8 odsto njene trgovine.
Godine 2022, ukupna vrijednost trgovine između EU i Turske dostigla je skoro 200 milijardi evra.
Zbog toga, tvrdi on, evropske zemlje žmure nad turskim neučešćem u anti-ruskim sankcijama posle izbijanja potpunog rata u Ukrajini.
„Zapad toleriše tursko građenje ekonomskih odnosa sa Rusijom i drugim zemljama BRIKS-a", kaže Has.
„Takođe, ako kao saveznica NATO Turska bude postala članica BRIKS-a, jedna od njenih uloga biće da smanji anti-zapadnjački ton u tom bloku.
„Nedeklarisana uloga Turske u BRIKS-u iz perspektive pogotovo SAD i Velike Britanije bila bi da spriječi da se BRIKS transformiše iz ne-zapadnjačkog bloka u anti-zapadnjačku organizaciju."
Šta je BRIKS?
Isprva nazvan BRIK, blok zemalja u razvoju osnovali su 2006. godine Brazil, Rusija, Indija i Kina.
Kad se Južnoafrička Republika pridružila 2010. godine, blok je promijenio ime u BRIKS.
BRIKS je osmišljen da okupi najvažnije svjetske zemlje u razvoju, dovodeći u pitanje političku i ekonomsku moć bogatijih zemalja Sjeverne Amerike i Zapadne Evrope.
Savez je doživeo krupno proširenje poslednjih godina i sada obuhvata Iran, Egipat, Etiopiju i Ujedinjene Arapske Emirate.
Saudijska Arabija je saopštila da razmišlja da se pridruži, a Azerbejdžan je podnio zvaničan zahtjev za učlanjenje.
Izvještaji novinske agencije Blumberg iz početka septembra naveli su da je Turska takođe zvanično poslala zahtjev za članstvo u BRIKS-u prije nekoliko mjeseci.
Predsjednik Turske je izrazio interesovanje za članstvo u BRIKS-u još 2018. godine, na 10. samitu BRIKS-a u Johanesburgu, u Južnoafričkoj Republici.
Zašto se Turska okrenula BRIKS-u?
Predsjednik Erdogan, koji je na vlasti više od dvije decenije, i otvoreno nezadovoljan odsustvom napretka u procesu pristupanja Ankare Evropskoj uniji, uporno govori da Turska mora da popravi odnose i sa Istokom i sa Zapadom „istovremeno".
„Ne moramo da biramo između Evropske unije i Šangajske organizacije za saradnju (SCO)", rekao je Erdogan govoreći o regionalnoj organizaciji za saradnju koju predvode Kina i Rusija.
„Naprotiv, moramo da gradimo naše odnose sa oba i drugim organizacijama zasnovanim na obostranoj koristi."
Godine 2022, turska trgovina sa Rusijom iznosila je 11 odsto njene ukupne trgovine, a trgovina sa Kinom bila je na 7,2 odsto.
Kerim Has vjeruje da bi tursko članstvo u BRIKS-u „dobilo snažnu podršku Rusije".
„Prioritet broj jedan Rusije je da održi ekonomiju stabilnom da bi očuvala rat u Ukrajini, kako bi osigurala da se ruska privreda ne uruši pod sankcijama Zapada", kaže on.
„I zbog toga će Moskva uvijek željeti da drži Tursku uz sebe. Oni imaju mnogo veza, od energije preko trgovine do turizma. Takođe, za Moskvu je dobro pokazati da je sposobna da izgradi neke uzajamno korisne bliske odnose sa jednom zemljom NATO."
Sve veće interesovanje Turske za BRIKS, SCO i druga partnerstva, ne treba doživljavati kao pomjeranje ose, kaže Jusuf Kan iz Vilsonovog Centra, američke ekspertske grupe.
„NATO bi mogao da ima koristi od saveznika koji je aktivan u tim krugovima", tvrdi on.
Ekonomija u krizi
Produbljivanje turske ekonomske krize i njena zavisnost od stranih investicija i finansiranja duga doživljava se kao jedan od razloga Ankare da žonglira u geopolitičkim odnosima.
Turska je 17. najveća ekonomska sila na svijetu, prema statistici MMF-a iz 2023. godine.
Sa godišnjim indeksom potrošačkih cena od 71,6 odsto, Turska je odmah iza Zimbabvea, Argentine, Sudana i Venecuele, prema podacima ovog međunarodnog tijela.
Sva skorašnja istraživanja javnog mnjenja u zemlji ističu da su troškovi života najveće opterećenje za Turke.
Predsjednik Redžep Tajip Erdogan održao je pritisak na tursku centralnu banku da nastavi sa održavanjem troškova zaduživanja niskim, stavljajući naglasak na rast.
Po njegovom mišljenju, kamatne stope su uzrok, a inflacija posledica.
Ali on je promijenio ekonomsku politiku u protekloj godini, a nova ekonomska administracija pošla je „ortodoksnijim" putem.
Na primjer, novi odbor turske centralne banke podigao je kamatnu stopu sa 8,5 na 50 odsto za devet mjeseci.
Iako aktuelni ministar trezora i finansija Mehmet Simsek tvrdi da novi program dobro funkcioniše, a što se tiče inflacije da je „najgore prošlo", mnogi su i dalje nepovjerljivi kad je u pitanju budućnost.
„Otkako je Simsek naimenovan, inflacija se udvostručila, a vrijednost turske lire je značajno opala, uprkos povećanju kamatnih stopa sa osam na 50 odsto", kaže doktor Umit Akčaj, iz berlinske Škole za ekonomiju i pravo.
„Ovo ukazuje na to da Simsekov ortodoksni program, koji doživljava prekomjernu domaću potražnju i povećanje plata kao primarne uzroke inflacije, nije efikasan."
Ne zna se šta se desiti sa turskom ekonomijom u budućnosti, ističu eksperti.
„Inflacija će narednih mjeseci opadati prevashodno zbog efekta baze", kaže doktor Akcaj.
„Međutim, pad inflacija ne znači nužno da je kriza troškova života okončana. Bez pravog povećanja plata za niže klase, ova kriza će potrajati."
Ako prijava Turske za članstvo u nezapadnom ekonomskom savezu bude bila uspješna, to može da ima stabilizujući efekat na njenu ekonomiju.
Ali je takođe vjerovatno da glavni cilj planirane turske veze sa BRIKS-om leži više u političkoj areni i da je samo dodatna manifestacija strategije predsjednika Erdogana od 360 stepeni za spoljnu politiku.