Bajraktar je glavni je tehnološki direktor vojne kompanije "Bajkar Makina", Erdoganov zet i potencijalni novi čelnik Turske, piše hrvatski Jutarnji list.
Dronovi Seldžuka Bajraktara odigrali su ključnu ulogu u zaustavljanju ruske invazije na Ukrajinu na početku rata, a sada postoje ozbiljna nagađanja da bi upravo on mogao da naslijedi Redžepa Tajipa Erdogana, predsjednika Turske, nakon odlaska sa vlasti "Sultana", kako protivnici nazivaju šefa te države.
Bajraktar je glavni je tehnološki direktor vojne kompanije "Bajkar Makina", Erdoganov zet i potencijalni novi čelnik Turske, piše hrvatski Jutarnji list.
Proteklog vikenda 63 miliona Turaka birali su vlasti 81 turskog grada i opšine. Ali, izbori se nisu posmatrali samo na lokalnom nivou, zato što su ovo navodno poslednji Erdoganovi izbori, koji bi mogli da odlučuju o političkoj sudbini turskog predsjednika.
Erdoganu za četiri godine ističe treći mandat i po zakonu više ne smije da se kandiduje za predsjedničku funkciju. Iako postoje spekulacije o mogućoj promjeni Ustava, koja bi mu omogućila još jedan mandat, sam Erdogan je rekao da je spreman da "preda štafetu" narednoj generaciji.
Turski vođa bi još mogao da se predomisli, ali pomni posmatrači turske političke scene kažu da je trka za njegovog naslednika već počela, a Bajraktar se ispostavio kao glavni kandidat.
"On je Erdoğanov zet sa svim ispravnim znanjem i vještinama. Mislim da je sve usmjereno prema Bajraktaru" rekao je za Volstrit džurnal Burak Kaderdžan, stručnjak za tursku politiku i profesor na Američkom mornaričkom ratnom koledžu.
Rođen u Istanbulu u porodici inženjera, Bajraktar se oduvijek kretao u visokim političkim krugovima. Njegov otac, Ozdemir Bajraktar, poznavao je Erdogana iz vremena dok su odrastali zajedno na obali Crnog mora. Njih dvojica su ostali u kontaktu i dok je Ozdemir 90-ih godina prošlog vijeka osnivao svoju firmu za autodelove. Seldžuk je provodio je velik dio mladosti u porodičnoj fabrici, igrajući se modelima aviona.
Nakon studija u Istanbulu, otišao je u SAD, gdje je na Univerzitetu u Pensilvaniji magistrirao s radom kojim je demonstrirao koordinaciju vazduh-zemlja bespilotnih letelica u formacijskom letu. Taj rad je privukao pažnju prestižnog MIT, koji mu je ponudio stipendiju. Tamo je istraživanjem autonomnog upravljanja bespilotnim helikopterskim sistemom stekao drugi magistarsku diplomu.
Po povratku u Tursku, počeo je da izrađuje prototipove dronova u porodičnoj fabrici. U to je vrijeme Turska radila na izgradnji sopstvene, nezavisne odbrambene industrije, koja bi mogla da izdrži poremećaje u lancima snabdevanja zapadnih proizvođača oružja. Bajraktarov otac je video da bi projekti njegovog sina mogli da imaju neku vrijednost i pomogao mu je da ih testira s turskom vojskom.
Izvor: OMER TAHA CETIN / AFP / PROFIMEDIAGodine 2014. Bajraktar je predstavio prototip za bespilotnu letjelicu koja može da nosi oružje - svoj revolucionarni proizvod TB2. Iako nije bio tako sofisticiran kao dronovi napravljeni u SAD, TB2 je ispunio ulogu efikasne, jeftine bespilotne letjelice, koja može da se proizvede upotrebom komercijalnih, gotovih djelovima, što smanjuje troškove i čini održavanje pristupačnim za mnoge zemlje. Godine 2022. Bajraktar TB2 postala je letjelica koja se najviše izvozi u svijetu, a mnogi ju smatraju kalašnjikovim među bespilotnim letjelicama. Bajraktarovi dronovi odigrali su važnu ulogu na početku sveobuhvatne invazije koju je ruski predsjednik Vladimir Putin pokrenuo na Ukrajinu, kada su ih ukrajinske trupe koristile za napade na konvoje ruskih oklopnih vozila. Najveća prednost ovih letjelica je u tome što nanose značajnu štetu ruskoj vojsci uz vrlo mali rizik za Ukrajince. Ovi dronovi su vrlo lagani, imaju raspon krila od 12 metara i mogu da nose do četiri projektila.
U vrijeme predsjedničkih izbora u Turskoj prošle godine, dronovi Bajraktar postali su temeljni dio Erdoganovog brenda, koji ih je predstavljao kao simbol nacionalnog ponosa. U središtu Erdoganovih kampanja nalazi se rastuća odbrambena industrija Turske kojom, kako kaže, želi da vrati zemlji status globalne sile.
Izvor: BAYKAR / AFP / PROFIMEDIASam Bajraktar propagira tehnonacionalizam koji nadilazi sekularno-religijsku podelu i zbog toga uživa sve veću popularnost među turskim stanovništvom. Njegov imidž inženjera i preduzetnika predstavlja suptilan, ali značajan odmak od Erdoganove vladavine, koja je oslabila turske institucije i centralizovala moć oko predsednika. Ankete pokazuju da je turski Ilon Mask, kako Bajraktara često zovu njegove pristalice, trenutno jedna od najpopularnijih javnih ličnosti u zemlji.
Seldžuk Bajraktar, a posebno njegov brat Haluk, koji je postao izvršni direktor "Baykara" nakon što im je otac umro 2021, pripadaju najužem krugu Erdoganovih savetnika i preuzeli su istaknutu ulogu predstavljanja zemlje u inostranstvu. Haluk Bajraktar često posjećuje Ukrajinu, a snimljen je i prošle godine kako dočekuje predsjednika Volodimira Zelenskog na turskom aerodromu. Nitko od Erdoganove djece nema rezime postignuća uporediv sa Bajraktarovim. Erdoğanov drugi zet, Berat Albajrak, nije se proslavio kao ministar finansija i bio je prisiljen na ostavku 2020. godine.
Izvor: BAYKAR / AFP / PROFIMEDIABajraktar je rekao da nema političkih ambicija, ali i da ne bi odbio Erdogana ako bi ovaj od njega zatražio da se kandiduje na budućim izborima.
- Možda bih rekao da, ali to će zavisiti od okolnosti - rekao je u on intervjuu za Volstrit džurnal prošle jeseni.
Izvor: TOLGA ADANALI / ZUMA PRESS / PROFIMEDIASlično je rekao i u intervjuu za turske novine.
- Moja ambicija nikada nije bila da uđem u politiku ili postanem predsjednik, već da budem pionir turske vazduhoplovne industrije. Ali ako borba za nacionalnu tehnologiju to bude zahtijevala, naravno da se neću uplašiti - izjavio je početkom septembra 2023. za Gazete pencere.
U još jednoj izjavi od 28. septembra ponovio je odlučnost da, ako bude potrebno, uđe u politiku.
- Ako ljudi sa stranim agendama pokušaju da podignu prepreke na putu turske težnje za nezavisnošću u vojnoj tehnologiji, spreman sam na sve vrste borbe - kazao je Bajraktar.