Džon Keri, specijalni američki izaslanik za klimu, napušta administraciju predsjednika Džoa Bajdena narednih nedelja, objavila su dva izvora upoznata s Kerijevim planovima.
Dugogodišnji senator i bivši američki državni sekretar Keri imenovan je ubrzo posle Bajdenovog izbora za predsjednika SAD u novembru 2020. na funkciju zaduženu posebno za borbu protiv klimatskih promjena u ime državne administracije.
Keri (80) je bio jedan od vodećih ljudi koji su pripremili Pariski klimatski sporazum iz 2015. i preuzeo je novu dužnost u Bajdenovoj administraciji posle značajnog političkog iskustva, bio je državni sekretar tokom administracije Baraka Obame i više od tri decenije član Spoljnopolitičkog odbora američkog Senata.
Bajdenova odluka da izabere Kerija za mesto specijalnog izaslanika za klimu viđena je kao način novog predsjednika da pokaže da ostvaruje svoja obećanja iz kampanje da će se snažnije i vidljivije boriti protiv klimatskih promjena nego prethodne administracije.
Američki mediji javili su juče da će Keri podnijeti ostavku na to mjesto da bi se uključio u kampanju za reizbor predsjednika Bajdena, prenosi Frans pres.
Izvor: GIUSEPPE CACACE / AFP / PROFIMEDIAPrema Njujork tajmsu, Kerijeva ostavka treba da stupi na snagu do proljeća.
Keri namjerava da učestvuje u kampanji Džoa Bajdena i da govori o predsjednikovom radu u borbi protiv globalnog zagrevanja, prenijelo je više američkih medija pozivajući se na pouzdane izvore.
Keri je u srijedu informisao Bajdena o namjeri da ode, a svom timu je to prenio u subotu, javili su mediji.
Keri je predvodio američku delegaciju na tri samita UN o klimi, a radio je efikasno i sa Kinom uprkos komplikovanim diplomatskim odnosima, navodi Frans pres.
SAD i Kina su odgovorne za oko 40 odsto svjetskih emisija gasova sa efektom staklene bašte.
Izvor: EPA JULIA NIKHINSON POOLMeđu retkim slučajevima jedinstva SAD i Kina je onaj iz decembra tokom samita o klimi COP28 u Dubaiju, kada je postignut istorijski sporazum o početku napuštanja upotrebe nafte, gasa i uglja, posebno "odgovornih" za svjetsku klimatsku krizu.
Keri je primio kineskog kolegu Sie Dženhua mjesec dana prije toga u Kaliforniji, gdje su se dve zemlje složile u glavnim crtama o klimatskom djelovanju koje je djelimično poslužilo kao osnova za sporazum iz Dubaija koji je, kasnije, uključio 200 zemalja.
Vest o Kerijevoj ostavci stigla je dan posle objave o odlasku u penziju kineskog predstavnika za klimu Siea.
"Kerijev neumorni rad da ostvari globalni napredak oko klimatske krize bio je herojski", naveo je juče u saopštenju bivši američki potpresjednik Al Gor, koji se u svom radu posle javnih funkcija uglavnom fokusirao na klimatska pitanja.
"Keri je pristupio tom izazovu sa smjelom vizijom, čvrstom odlučnošću i hitnošću koju ova kriza zahtijeva. Zbog toga mu SAD i cijelis svijet duguju veliku zahvalnost", napisao je Gor.
Izvor: AP EVAN VUCCIIako je Keri postao centralna figura za klimatska pitanja u svijetu, stekao je i snažne kritičare koji kažu da američka politika u toj oblasti nije dovoljno jaka u borbi protiv globalnog zagrijavanja.
Keri je predstavljao američku saveznu državu Masačusets 28 godina u Senatu, a bio je i predsjednički kandidat demokrata 2004. godine.