Himba pleme se smatra najljepšim plemenom na svijetu.
Dugo su živjeli izolovani od ostataka svijeta, pažljivo skrivajući svoje običaje, kako ih drugi ljudi ne bi osudili ili, čak, pokušali da im pomijene svakodnevicu, koju su vjekovima njegovali.
Međutim, kako je vrijeme prolazilo i njihova svijest se mijenjala, pa od potpunog skrivanja i izolovanog života postali su najfotografisanije pleme u istoriji, jer su željeli da pokažu svoje jedinstvene obrede.
Ono što ih odvaja i čini dodatno fascinantinim za zapadnog čovjeka jeste osobenost njihovog fizičkog izgleda. Naime, ovaj narod važi za najljepše afričko pleme. Tradicionalno i muškarci i žene idu u toplesu, nose suknje izrađene od životinjske kože u raznim bojama, a odrasle žene nose jednostavne kožne ogrtače i kožne čarape kako bi zaštitili svoje noge od otrovnih životinjskih ugriza.
Drevno pleme Himba Himbe naselilo je nemilosrdnu regiju Kunene na sjeverozapadu Namibije, gdje dan-danas žive po svojim pravilima.Na tom predjelu su razvili nevjerovatna stočarska carstva. Uzgajaju ovce i koze, a broj stoke određuje njihovo bogatstvo. Žive i od kišnih kultura, kao što su kukuruz i proso, a svoje meso i mlijeko smatraju najkvalitetnijim na svijetu. Proizvode mijenjaju za brašno, bilje i med, a tek povremeno stoku prodaju za gotovinu.
Sa druge strane, najveći problem ovog plemena je velika suša, koja umnogome utiče na njihovu svakodnevicu. Voda je imala izuzetnu vrijednost, pa su donijeli zakon koji kaže da je samo muškarci smijeju koristiti za kupanje i održavanje higijene.
Neki pripadnici plemena su zaposleni u prirodnim rezervatima. Zanimljivo je da sav zarađeni novac dijele s ostatkom plemena. I penzije starješina se smatraju kao zajedniička finansijska sredstva, koja se skupljaju za bolji život mlađih generacija.
Neobična njega Himba žena
Za razliku od dama koje koje daju čitavo bogatstvo na razne kozmetičke preparate za negu, Himba žene sastojke za rituale ljepote skupljaju u prirodi. Brinu o tome da im koža bude sjajna i mekana. Najpoznatija dnevna krema ovih zanimljivih žena je otijze - crvena pasta koja nastaje miješanjem životinjske masti i oker pigmenta, koja je dobra i za uklanjanje dlačica sa tijela.
Ovim preparatom Himba žene mažu kožu i kosu kako bi se zaštitile od oštre pustinjske klime i naglasile svoju ljepotu. Otjize ih štiti i od insekata, a u pastu ponekad dodaju mirisnu smolu kako bi „šarmantnim mirisom prirode“ privukle muškarce i stvorile porodicu.
Prije svega, ova kozmetička prasta simbolizuje bogatu crvenu boju zemlje i krvi – glavnu bit života zajednice, koja je ujedno i ideal ljepote u njihovom društvu.
Ritualno kupanje žena dimom
Danas je jedan od najistaknutijih problema Himba žena to što nemaju pristup vodi kako bi se osvježile, istuširale, oprale kosu ili odjeću. Zato se ove žene svakodnevno kupaju u dimu, da bi održale higijenu. Tinjajući ugljen stave u malu posudu sa začinskim biljem i čekaju da gusti dim izađe.
Kad se dim digne, žene se naginju iznad posude i čekaju da se kapljice znoja počnu slivati niz tijelo. Ovu neobičnu praksu one smatraju čišćenjem, a misionari koji su se družili s ovim posebnim damama govore kako njihova koža zaista dobro miriše.
Neobične frizure
Frizura je jako važna za pripadnike plemena Himba jer ukazuje na uzrast, socijalni i bračni status. Muškarci plemena Himba imaju jednu pletenicu kada su sami, a vezuju kosu pozadi kada se ožene.
Žene nose nevjerovatno složene stilove koji se mijenjaju u zavisnosti od toga da li su u braku i koliko su stare. Djeca imaju dvije pletenice, a od početka puberteta djevojačke pletenice su prebačene naprijed na lice.
Muškarci zasijedaju, dok žene rade teške poslove
Žene i djevojke rade mnogo teže fizičke poslove od muškaraca. Oni su posvećeni samo uzgoju i čuvanju stoke, kao i učestovanju u većima sa seoskim poglavarima. A žena je ta koja sređuje kuću, donosi drva za ogrijev i vodu za cijelo selo, brine o vinovoj lozi, kuvaju, prave nakit, obrađuju zemlju, muzu krave i ovce, čuvaju djecu i dr.
Himbe su animisti i njihovo se vrhovno biće zove Mukuru. S njime komuniciraju preko dima svete vatre koji se uzdiže u nebo i tako im omogućuje komunikaciju s precima. Oni im govore što su dobro učinili, a šta bi trebalo bolje i tako im daju smjernice za ispravan život. U svakom selu tinja sveta vatra, a iz dima mogu saznati između kojih se pripadnika plemena rodila ljubav.
Prosječni Himba muškarac ima dvije žene. Obično desetogodišnjakinje se udaju za muškarce koje izabiru njihovi očevi. Iako je ova praksa u Namibiji zabranjena, kod plemena Himba je još uvek raširena. Nakon vjenčanja – dječak postaje punopravni član njihove zajednice, a djevojčice moraju da rode dijete, kako bi ih društvo prihvatilo kao punopravne članice.
Smatra se da dijete bira roditelja
U plemenu Himba vjeruju da dijete samo bira roditelje. Jedino što ne može da izabere je kada će da ga rode, već mora da sačeka dok se majka ne odluči da ima dijete.
Kada žena poželi da postane majka, ona ode u šumu i meditira dok ne čuje pjesmu djeteta koje želi da ga ona rodi. Tek kada čuje tu pjesmu, ide da nađe muškarca koji će biti otac tog djeteta. Kada ga pronađe, ona ga uči ovu pjesmu i prije nego fizički začnu dijete, oni pjevaju pjesmu kako bi ga prizvali.
Međutim, tu pjesmu moraju da nauče i babice i druge žene u selu, kako bi njime dočekali dijete kada se rodi. Ta pjesma će kasnije pratiti dijete kroz život.
Djecu čuvaju žene i ostala djeca iz plemena, a muškarci su često odsutni od kuće na duži vremenski period.
Iako žive po posebnim pravilima, Himba pleme je jedno od najdinamičnijih na svijetu. Vrlo rado komunicira sa novim kulturama i prihvata nove trendove, ali nikako ne zaboravljaju na svoju tradiciju i načela.