Razorni zemljotresi u Turskoj odnijeli su više od 23.000 života, a tema koja trenutno dominira u cijelom svijetu je kako i zašto su zgrade padale kao domine. Jedna zgrada u Kahramanmarašu je u potpunosti odoljela.
Razorni zemljotresi pogodili su Tursku u ponedeljak, dva u jutarnjim časovima i jedan u popodnevnim. Broj mrtvih trenutno prema nezvaničnim informacijama iznosi 23.000, a tema koja dominira u domaćoj i svjetskoj javnosti je kako i zašto su zgrade u Turskoj padale tako lako. Stručnjaci su otkrili da je uzrok tome nesprovođenje modernih građevinskih propisa. Jedna zgrada u Kahramanmarašu je izdržala sve "nalete" majke prirode.
Ta građevina je preživela razorne zemljotrese magnitude 7,8 i 7,5 Rihterove skale. Grad Kahramanmaraš, koji je bio jedan od gradova u kojima su zemljotresi najviše tresli, izgleda kao ratna zona osim pomenute zgrade. Mnogi su se pitali kome ona pripada, a sada je i to poznato.
Mahir Ulutas, elektroinžinjer, je na svom Tviter nalogu podelio dvije fotografije ove građevine koja je bez ogrebotine preživjela razorne zemljotrese. Otkrio je i kome ona pripada.
"Zgrada na slici je zgrada pokrajinskog predstavnika Komore građevinskih inženjera Kahramanmaraš. Nisu potrebne više riječi. Nauka i inženjering dovoljni su da se izgrade strukture koje će preživjeti tako veliki zemljotres. Sve dok se nauka i tehnologija primenjuju u korist naroda", napisao je Ulutas na svom Tviter nalogu.
Görseldeki bina İnşaat Mühendisleri Odası’nın Kahramanmaraş İl Temsilciliği Binası.
— Mahir Ulutaş (@Mahir_Ulutas)February 10, 2023
Fazla söze gerek yok. Bilim ve mühendislik böyle büyük bir depremde dahi ayakta kalacak yapılar inşa etmeye yeter.
Yeter ki bilim ve teknik halk yararına uygulansın!pic.twitter.com/IHUAwuYCOc
Okolina te zgrade izgleda kao da je palo nekoliko bombi, dok je ova zgrada potpuno netaknuta. Prave apokaliptične scene u Kahramanmarašu. Jedan korisnik društvenih mreža odgovorio je Ulutasu rekavši zašto je ova zgrade preživjela.
"Naravno da je čvrsta, ali glavni razlog zašto se nije srušila je ta što ima dva sprata. Dobro poznajem Maraš, pola grada bila je njiva na mekoj zemlji, uvijek su gradili zgrade od 9-10 spratova, ali zapadna strana grada ima tvrđe tlo pa su i razaranja bila manja", rekao je on.
Tabiki sağlamdır ama yıkılmamasının en büyük sebebi 2 katlı olması, ben Maraşı iyi bilirim şehrin çarşı tarafındaki yarısı yumuşak zemin üzerine eskiden tarla olan yerler, buralara hep 9-10 kat bina diktiler yıkıldı ama şehrin batı tarafının zemini sert olduğu için yıkım az
— M (@m65dlm)February 10, 2023