Nesprovođenje građevinskih propisa na koje su upozoravali stručnjaci za geologiju i inženjerstvo koštali su Tursku više od 23.000 života i oko 12.000 oštećenih zgrada.
Turska godinama unazad nije sprovodila moderne građevinske propise i dozvoljavala je gradnju u trusnim područjima, rekli su stručnjaci a prenosi "Asošijeted Pres". Stručnjaci za geologiju i inženjerstvo godinama unazad su upozoravali da Turska ne primenjuje moderne građevinske propise.
Poslednje informacije o broju stradalih su oko 23.000 mrtvih. Što se tiče broja oštećenih zgrada, taj broj iznosi, nezvanično, oko 12.000 objekata. Vladina agencija za sprovođenje građevinskih propisa je priznala da više od polovine zgrada u celoj Turskoj, oko 13 miliona, nije u skladu sa važećim standardima.
"Nekvalitetna izgradnja izazvala je ovu katastrofu, a ne zemljotres", smatra profesor planiranja za slučaj vanrednih situacija pri Univerzitetskom koledžu u Londonu Dejvid Aleksander.
Slično mišljenje ima i predsednik Komore arhitekata Turske Ejup Mehču. On navodi da se za nekvalitetnu gradnju odavno znalo.
"Opšte je poznato da su mnoga zdanja koja su sa lica zemlje zbrisala dva moćna zemljotresa bila napravljena od slabih materijala i uz korišćenje loših metoda, i često nisu ispunjavala standarde koje je utvrdila vlada. Zgrade u toj oblasti bile su generalno nejake, a ne čvrste, uprkos realnoj opasnosti od zemljotresa", smatra Mehču.
Prema rečima Mehčua, to uključuje i mnoge stare zgrade, ali i one koje su podignute u skorije vreme. Turska je pre 20 godina uskladila svoje građevinske zakone sa modernim standardima.
Problem sa gradnjom je godinama zanemarivan prema mišljenju eksperta. Oni smatraju da bi suočavanje sa tim problemom bilo "skupo i nepopularno". Takođe, zakočilo bi jedan od ključnih motora ekonomskog razvoja u zemlji. Predsednik Turske Redžip Tajip Erdogan priznao je "manjkavost" u odgovoru države na snažne zemljotrese koji su pogodili Tursku u ponedeljak. U petak je uhapšen i prvi izvođač radova novoizgrađene rezidencije "Renesans Rezidens".