Prvi čovjek NATO je rekao da će rat u Ukrajini dugo trajati.
Putin planira dug rat i Zapad mora da nastavi da šalje oružje Ukrajini sve dok Rusija ne može da pobjedi na bojnom polju, rekao je šef NATO-a. Rusija se sprema za dugotrajni rat u Ukrajini, izjavio je u petak šef Alijanse Jens Stoltenberg.
Ova izjava je reakcija na Putinov potez da treći dan zaredom šalje nuklearnu poruku Zapadu novim raspoređivanjem strateške rakete Jars, koja je danas pokrenula najnoviji u nizu razornih napada na Ukrajinu. Skoro 10 mjeseci nakon invazije Moskve, kijevske snage su nanijele niz poraza Kremlju koji je doveo do oslobađanja dijela teritorije. Ali generalni sekretar NATO-a Stoltenberg je upozorio da nema znakova da je Putin 'odustao od svog opšteg cilja da kontroliše Ukrajinu'.
"Ne treba da potcijenjujemo Rusiju. Rusija planira dug rat. Vidimo da mobilišu više snaga, da su spremni da pretrpe i mnogo žrtava, da pokušavaju da dobiju više oružja i municije. Moramo da shvatimo da je predsjednik Putin spreman da dugo bude u ovom ratu i da pokrene nove ofanzive“, dodao je on.
Saveznici iz NATO-a, predvođeni Sjedinjenim Državama, poslali su u Ukrajinu oružje u vrijednosti od milijardu dolara koje joj je pomoglo da preokrene situaciju u sukobu i stavi Moskvu na zadnju nogu. "Najvjerovatnije će se ovaj rat završiti za pregovaračkim stolom, kao i većina ratova“, rekao je Stoltenberg, insistirajući da svako rješenje treba da obezbjedi "prevladavanje Ukrajine kao suvjerene, nezavisne nacije“.
"Najbrži način da se to postigne je da ih podržite vojno kako bi predsjednik Putin shvatio da ne može da pobjedi na bojnom polju, već mora da sjedne i pregovara", rekao je on.
Kao odgovor na svoje neuspjehe na bojnom polju, Moskva je pokrenula talase raketnih i bespilotnih udara na ukrajinsku civilnu energetsku infrastrukturu. Srušili su ključne dijelove infrastrukture i zatrpali civile pod ruševinama. Praktično svaki veći grad bio je na meti štrajka u petak, a eksplozije su prijavljene u glavnom gradu Kijevu, drugom gradu Harkovu i Krivom Rogu - u centru zemlje - gdje je pogođena stambena zgrada sa ljudima za koje se strahuje da su zarobljeni.
Snimci koje je objavila država pokazuju novo raspoređivanje strateške rakete Jars – koja može da bude bačena nuklearnom bojevom glavom i da stigne do Evrope i kopna SAD – u regionu Tver, sjeverno od Moskve.
O spornom Patriotu
Stoltenberg je rekao da je u toku "diskusija" o isporuci Patriota, ali je istakao da saveznici iz NATO-a moraju da se postaraju da ima dovoljno municije i rezervnih dijelova kako bi oružje koje je do sada poslato funkcionisalo. "Imamo dijalog među saveznicima o dodatnim sistemima, ali postaje sve važnije osigurati da svi sistemi koji se isporučuju budu funkcionalni.“
Zahtjevi Ukrajine za više oružja i ogroman protok municije iscrpili su zalihe članica NATO-a i izazvali strahove da odbrambena industrija alijanse možda neće moći da proizvede dovoljno."Pojačavamo proizvodnju da bismo uradili upravo to: kako bismo mogli da dopunimo sopstvene zalihe za odvraćanje i odbranu, i da nastavimo da pružamo podršku Ukrajini na duge staze“, rekao je Stoltenberg.
Kratkoročno, to znači više smjena u fabrikama kako bi se maksimizirala proizvodnja i tokom vremena jačala zajednička kupovina oružja i davala industriji "dugoročne signale potražnje kako bi mogli više da ulažu“, rekao je on.